Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
“Kemâlü’d–Dîn” kitabında Merhum Şeyh Sadûk kendi senediyle Mufazzal b. Ömer’den, o da İmâm Cafer–i es–Sâdık’tan (a.s.), o da babalarından Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Ben göğe (Mîrâc’a) çıkarıldığımda Rabbim (celle celâluhu) Bana şöyle vahyetti: Ey Muhammed! Hiç şüphesiz Ben yeryüzüne baktım ve Seni ondan seçtim ve böylece Seni peygamber kıldım ve kendi ismimden Sana bir isim türettim. Evet, Ben Mahmûd’um ve Sen Muhammed... Sonra ikinci kere yere baktım, ondan Ali’yi seçtim ve onu Senin için vasî, halife, kızının kocası ve zürriyetinin babası olarak karar kıldım. Ve onun için (de) isimlerimden bir isim türettim. Evet, ben Aliyyü’l–A’lâ’yım, o ise Ali’dir.” (Kemâlü’d–Dîn, s.252.)
Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Kıyâmet günü olduğunda Ali b. Ebî Tâlib’i yedi isimle çağırırlar: Ya Sıddık (ey çok doğru), ya Dâll (ey kılavuz), ya Âbid (ey ibâdet eden), ya Hâdi (ey hidâyet eden), ya Mehdi (ey hidâyet olunmuş), ya Fetâ (ey yiğit), ya Ali (ey Ali), sen ve taraftarların hesapsız olarak cennete geçin.” (İhkâkü’l–Hak, c.4, s.300).
Resûlullah (s.a.a) buyurdu ki: “Ya Ali, sen ilk Müslüman olan ve ilk iman eden kimsesin. Ve sen bana, Hârûn’un Musâ’ya olan nispetini taşıyorsun.” (İhkâkü’l–Hak, c.4, s.218).
Selmân–ı Fârisî’den Resûlullah’ın (s.a.a) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Havuz başında sizden Benim yanıma ilk gelecek kimse, sizden ilk Müslüman olan Ali b. Ebî Tâlib’dir.” (Fezâil–l Hamse, c.1, s. 179; El–İstîâb, c.3, s.1091).
Hz. Ali’den (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Resûlullah (s.a.a) ile birlikte ilk Müslüman olan kimse benim.” (El–Gadîr, c.3, s.221; Menâkıb–u Ali b. Ebî Tâlib, s.15; Yenâbîü’l–Mevedde, s.61).
Selmân–ı Fârisî Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmiştir: “Benden sonra bu ümmetin en hayırlısı, ondan ilk Müslüman olan Ali b. Ebî Tâlib’dir.” (El–Müsterşed, s.271).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100