Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Hafs b. Karti'l–Cühenî, İmâm Cafer es–Sâdık'tan (a.s.) şöyle duyduğunu rivâyet etmektedir: 
"Ali (a.s.), helal ve haramın sahibiydi (helal ve haram olan her şeyi bilirdi) ve Kur'an ilmine sahipti. Biz de onun yolundayız." (Tefsîrü'l–Ayyâşî, c.1, s.15).
Ebû's–Sabâh, İmâm Cafer es–Sâdık'ın (a.s.) kendisine şöyle buyurduğunu rivâyet etmiştir: 
"Allah, Peygamberine (s.a.a.) tenzil ve te'vili (Kur'an'ın zâhirî ve bâtınî manalarını) öğretmiştir. Resûlullah (s.a.a.) de onları Ali'ye (a.s) öğretmiştir." (Tefsîrü'l–Ayyâşî, c.1, s.17).
Süleymânü'l–A'meş, babasından Hz. Ali'nin (a.s.) şöyle buyurduğunu nakletmiştir:
"İnen her âyetin kimin hakkında indiğini, nerede indiğini ve kime indiğini biliyorum. Rabb'im, bana düşünen bir kalp ve fasih bir dil bahşetmiştir." (Tefsîrü'l–Ayyâşî, c.1, s.17).
Ebû Râfi'den şöyle rivâyet edilmiştir: Resûlullah (s.a.a.), vefatıyla sonuçlanan hastalığında Hz. Ali'ye (a.s.) şöyle buyurdu: "Ya Ali, bu Allah'ın Kitabı'dır; onu al." Ali (a.s.) da onu bir elbisenin içerisinde topladı ve evine gitti. Resûlullah (s.a.a.) vefat ettikten sonra Hz. Ali (a.s.) oturup onu Allah'ın indirdiği şekilde düzenledi. O, Kur'ân'a alim birisiydi." (Menâkıb–u Âl–i Ebî Tâlib, c.2, s.41).
İmam Muhammed Bâkır'dan (a.s.) Resûlullah'ın (s.a.a.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: 
"Ey insanlar, Allah her ilmi Bende toplamıştır; Ben de bildiğim her ilmi, 'Muttakilerin İmamı'nda topladım. Ben her ilmi, Ali'ye öğrettim. O'dur açık ve şüphesiz olan İmam!" (El–İhticâc, c.1, s.74).
İmâm Cafer es–Sâdık'tan (a.s.) şöyle nakledilmiştir: "Hiç şüphesiz Allah Tebâreke ve Teâlâ, Resûlullah'a (s.a.a.) Kur'an'ı öğretti. Bunun yanı sıra başka şeyler de öğretti. Allah Resulü (s.a.a) de Allah'ın öğrettiklerini Ali'ye (a.s.) öğretti." (Besâirü'd–Derecât, s.290).
Yine İmâm Cafer es–Sâdık'tan (a.s.) şöyle nakledilmiştir: "Şüphe yok ki Allah, helal ve haramı, Kur'an'ın tevilini ve insanların ihtiyacı olan şeyleri Resulü'ne öğretti. Allah Resulü (s.a.a.) de bunların hepsini Ali'ye (a.s.) öğretti." (Besâirü'd–Derecât, s.292; El–İhtisâs, s.272; Bihârü'l–Envâr, c.40, s.208).
Resûlullah (s.a.a), "Ali, ümmet içerisinde Allah'ın indirdikleri hakkında en çok bilgi sahibi olan kimsedir." (İhkâkü'l–Hak, c.15, s.399). Resûlullah (s.a.a.), "Ali, Peygamber ashabının en çok ilim sahibi olanıdır." (İhkâkü'l–Hak, c.15, s.377). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100