Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Resûlullah (s.a.a) buyurdu ki: “Ali, insanların ilim açısından en bilgili olanıdır.” (İhkâkü’l–Hak, c.15, s.397).
İmam Muhammed Bâkır’dan (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “İmam Ali’ye (a.s.) Resûlullah’ın (s.a.a) ilmi hakkında sorduklarında şöyle buyurdu: ‘Peygamber’in (s.a.a) ilmi, bütün peygamberlerin ilmidir; geçmişte olanların ve Kıyâmet gününe kadar olacakların ilmidir.’ Sonra, ‘Nefsimi elinde tutana (Allah’a) and olsun ki, hiç şüphesiz ben de Peygamber’in (s.a.a.) bildiğini biliyorum; geçmişte olanların ve benimle Kıyâmet arasında olup biteceklerin hepsini biliyorum’ buyurdu.” (Besâirü’d–Derecât, s.127).
Selmân–i Fârisî, Resûlullah’tan (s.a.a) şöyle nakletmiştir: “Benden sonra ümmetimin en çok ilim sahibi olanı, Ali b. Ebî Tâlib’dir.” (Keşfü’l–Ğumme, c.1, s.113; El–Gadîr, c.3, s.96).
İmam Cafer es–Sâdık’ın (a.s.), babasından şöyle naklettiği rivâyet edilmiştir: “Ali’nin (a.s.) kitabında (insanlar için) ihtiyaç olan her şey yazılıdır; hatta bir çiziğin, yaralanmanın ve hayvan ısırmanın (diyet–kısas hükümleri) bile.” (Bihârü’l–Envâr, c.26, s.50).
İmam Cafer es–Sâdık’tan (a.s.) nakledildiğine göre, Emirü’l–Müminin Ali (a.s.) İbn Abbâs’a şöyle buyurmuştur: “Allah, kuşların dilini bile bize öğretmiştir; Süleyman b. Dâvûd’a (a.s.) öğrettiği gibi. Aynı şekilde karada ve denizde bulunan bütün canlıların dilini de.” (Besâirü’d–Derecât, s.344). 
Emirü’l–Müminin Ali’nin (a.s.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Şu (Kur’ân), Allah’ın suskun kitabıdır; ben ise Allah’ın konuşan kitabıyım.” (Vesâilü’ş–Şîa, c.18, s.20).
Fuzayl b. Yesâr, İmam Muhammed Bâkır’dan (a.s.) Kur’ân’da geçen “… Bir de yanında kitap ilmi bulunan (yeter)” (Ra’d, 43) cümlesinin tefsirinde şöyle nakletmiştir: “Bu âyet Ali (a.s.) hakkında nazil olmuştur. O, Resûlullah’tan (s.a.a) sonra bu ümmetin âlimidir.” (Tefsîrü’l–Ayyâşî, c.2, s.221).
Yine İmam Bâkır’dan (a.s.), “O kâfirler, ‘Sen Allah tarafından gönderilmiş bir peygamber değilsin’ diyorlar. De ki: Benimle sizin aranızda şahit olarak Allah yeter, bir de yanında kitap ilmi bulunan (yeter)” âyetinin tefsirinde şöyle nakledilmiştir: “Kitap ilminin sahibi Ali’dir (a.s).” (Bihârü’l–Envâr, c.35, s.430).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100