Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Câbir de aynı âyetin tefsirinde İmam Muhammed Bâkır’dan (a.s.) şöyle nakletmiştir: “O (kitap ilmine sahip olan kimse), Ali b. Ebî Tâlib’dir.” (Besâirü’d–Derecât, s.213). 
Ebû Basîr’den şöyle rivâyet edilmiştir: “İmam Cafer es–Sâdık’a (a.s.), ‘De ki: Benimle sizin aranızda şahit olarak Allah yeter, bir de yanında kitap ilmi bulunan (yeter)’ âyetindeki, ‘yanında kitap ilmi bulunan’ kimse hakkında, ‘Acaba o, Ali b. Ebî Tâlib (a.s.) midir?’ diye sorduğumda, ‘O’ndan başka kim olabilir ki?’ diye cevap verdi.” (Bihârü’l–Envâr, c.35, s.431).
Resûlullah (s.a.a), “Ali, Benim ilmimin kapısıdır.” (İhkâkü’l–Hak, c.15, s.566; El–Mürâciât, s.153).
Resûlullah (s.a.a), “Ben, öğrendiğim her şeyi, mutlaka Ali’ye de öğrettim; o, Benim ilim şehrimin kapısıdır” buyurdu. (İhkâkü’l–Hak, c.5, s.501; Et–Terâif, s.77).
Ebûzer–i Gıfârî, Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmiştir: “Ali, Benim ilmimin kapısı ve ümmetime açıklayandır.” (İhkâkü’l–Hak, c.7, s.213; Yenâbîü’l–Mevedde, Kundûzi–i Hanefi, s.235).
İbn Abbâs, Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmiştir: “Rabb’imin huzuruna vardığımda, Benimle konuştu ve münâcât etti; Ben de öğrendiğim her şeyi Ali’ye öğrettim; o, Benim ilmimin kapısıdır.” (İhkâkü’l–Hak, c.6, s.461; Et–Terâif, s.77).
Hz. Ali’den (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Resûlullah (s.a.a), Hayber fethedildiğinde bana buyurdu ki: ‘Sen, Benim ilmimin kapısısın; senin evlatların, Benim evlatlarımdır; senin etin, Benim etimdir ve senin kanın, Benim kanımdır.” (İhkâkü’l–Hak, c.6, s.448).
İmam Cafer es–Sâdık (a.s.) buyurdu ki: “Resûlullah (s.a.a), Ali’ye (a.s.) bin kapı öğretti ki, her kapıdan da onun için bin kapı açıldı.” (Besâirü’d–Derecât, s.302; El–İhtisâs, s.276; Bihârü’l–Envâr, c.26, s.29).
İmam Muhammed Bâkır (a.s.), “Resûlullah (s.a.a.) Hz. Ali’ye (a.s.) bin harf öğretmiştir ki, her harf, bin harfi açmaktadır.” (El–Kâfi, c.1, s.356).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100