Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmâm Rızâ (a.s.), babaları (İmâm Kâzım (a.s.) ve İmâm Sâdık (a.s.) kanalıyla İmâm Muhammed Bâkır'dan (a.s.), o da Câbir b. Abdullah Ensârî'den şöyle nakletmiştir; Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Ben ilmin hazinesiyim ve Ali onun anahtarıdır. O hâlde kim hazineyi isterse, anahtara gelsin." (İsbâtü'l-Hüdât, c.2, s.31; Bihârü'l-Envâr, c.40, s.201).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Ali, Benim ilmimin haznedarıdır." (El-Gadîr, c.3, s.96).
Resûlullah (s.a.a.), "Ben fıkıh şehriyim ve Ali de onun kapısıdır. O hâlde kim ilim isterse, kapıya gelsin" buyurdu. (İhkâkü'l-Hak, c.5, s.505; Tezkiretü'l-Havâs, s.52).
Câbir b. Abdullah Ensârî'den nakledilmiştir; Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: "Ben hikmet şehriyim ve Ali de onun kapısıdır. O hâlde kim şehre (girmeyi) istiyorsa, onun kapısına gelsin." (İhkâkü'l-Hak, c.5, s.504; El-İmâm Ali, c.2, s.463).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Ben hikmet şehriyim ve Ali de onun kapısıdır. O hâlde kim hikmet isterse, kapıya gelsin." (Fezâilü'l-Hamse, c.2, s.249; Menâkıb-u Ali b. Ebî Tâlib, s.86; İhkâkü'l-Hak, c.5, s.502; İsbâtü'l-Hüdât, c.2, s.97). 
Senetli bir şekilde Hz. Ali (a.s.) kanalıyla Resûlullah'tan (s.a.a.) şöyle nakledilmiştir: "Ben hikmet eviyim ve Ali onun kapısıdır. O hâlde kim hikmet isterse, onun kapısından gelsin." (İhkâkü'l-Hak, c.5, s.510; Menâkıb-u Ali b. Ebî Tâlib, s.87).
Abdullah'tan şöyle nakledilmiştir: "Ben Peygamber'in (s.a.a.) yanındaydım; Ali hakkında sorulunca, şöyle buyurdu: "Hikmet on parçaya bölünmüştür; bunlardan dokuz kısmı Ali'ye, bir kısmı ise (diğer) insanlara verilmiştir." (Menâkıb-u Ali b. Ebî Tâlib, s.287; İhkâkü'l-Hak, c.5, s.517; El-Gadîr, c.3, s.96; İrşâdü'l-Kulûb, s.212; Keşfü'l-Ğumme, c.1, s.113; Kenzü'l-Ummâl, c.13, s.146).
İbn Abbâs'tan nakledildiğine göre, Allah Resulü (s.a.a) Hz. Ali'ye (a.s.) hitaben şöyle buyurmuştur: "Ey Ali, Ben hikmet şehriyim ve sen onun kapısısın; şehre kapının dışında başka bir yerden asla girilmez." (Kemâlü'd-Din, s.241; Bihârü'l-Envâr, c.40, s.203) 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100