Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmam Ca'fer Sâdık (a.s.), babaları kanalıyla Hz. Ali'den (a.s.) şöyle nakletmiştir: "Allah'ın (Azze ve Celle) Kitabından bana sorun. Allah'a and olsun ki Allah'ın Kitabından inen her âyetin gece veya gündüz mü, seferde veya hazerde mi indiğini Allah Resulü (s.a.a.) bana okudu ve onun tevilini bana öğretti." (El-İhticâc, c.1, s.388).
İmam Ali (a.s.), "Allah'ın Kitabından bana sorun; hiç şüphesiz ben her âyetin gece mi yoksa gündüz mü, sahrada mı yoksa dağda mı indiğini biliyorum" buyurdu. (İhkâkü'l-Hak, c.7, s.586).  Senetli bir şekilde Hz. Ali'nin (a.s.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: "Sorun bana beni kaybetmeden! Ölümlerin, belaların ve neseplerin ilmini bilen kimseye sormak istemez misiniz?" (Bihârü'l-Envâr, c.26, s.147.) İmam Ali (a.s.) buyurdu ki: "Ey insanlar, sorun bana beni kaybetmeden; hiç şüphesiz ben göğün yolları hakkında, yerin yollarından daha çok bilgi sahibiyim." (Bihârü'l-Envâr, c.10, s.128; Nurü's-Sekaleyn Tefsiri, c.1, s.424; Yenâbîü'l-Mevedde, s.66). İmam Ali Rızâ (a.s), babaları kanalıyla İmam Hüseyin'den (a.s.) şöyle nakletmiştir: "Emirü'l-Müminin Ali (a.s.) bize hutbe okuyarak şöyle buyurdu: Kur'ân'dan bana sorun ki size kimin hakkında ve nerede nâzil olduğunu haber vereyim." (Bihârü'l-Envâr, c.92, s.79; Uyûn-u Ahbâr-ir Rızâ, c.2, s.67). Ümery b. Abdullah şöyle demiştir: "Ali b. Ebî Tâlib (a.s.), Kûfe minberinde bize hutbe okuyarak şöyle buyurdu: Ey insanlar, sorun bana, beni kaybetmeden; zira benim sinemde yüklü bir ilim vardır!" (El-Fusûlü'l-Mie, c.4, s.196). İmam Ali (a.s) şöyle buyurdu: "Sorun bana, beni kaybetmeden; hiç şüphesiz ben Arş'ın altında sorulduğum her şeyden haber verebilirim!" (Kenzü'l-Ummâl, c.13, 165).  İmam Emirü'l-Müminin (a.s.) buyurdu ki: "Sorun bana, beni kaybetmeden; taneyi yaran ve insanı yaratan (Allah'a) and olsun ki ben Tevrat'ı, Tevrat ehlinden, İncil'i, İncil ehlinden ve Kur'ân'ı, Kur'ân ehlinden daha iyi bilirim!" (Kitâb-u Suleym b. Kays, s.22). Ebân, Selim'den şöyle nakletmiştir: "Kûfe Mescidi'nde Hz. Ali'nin (a.s.) yanında oturmuştum, insanlar da onun etrafını sarmıştı. İmâm (a.s.) şöyle buyurdu: Beni kaybetmeden Allah'ın Kitabından bana sorun; Allah'a and olsun ki, Allah'ın Kitabından inen her âyeti Resûlullah (s.a.a.) bana okudu ve onun tevilini bana öğretti." (Kitâb-u Suleym b. Kays, s.213). 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100