Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Saîd b. Müsayyib diyor ki; Ali (a.s.) şöyle buyuruyordu: “Bana göklerin yollarından sorun; zira ben onları yerin yollarından daha iyi tanırım. Ve eğer perdeler kaldırılsa, benim yakînim artmaz!” (Tezkiretü’l-Havâs, s.34).
Emirü’l-Müminin Ali’den (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Eğer perdeler kalksa, benim yakînim artmaz!” (Mesâbîhü’l-Envâr, c.1, s.30; El-Meheccetü’l-Beyzâ, c.4, s.203; Gurerü’l-Hikem, Hadis: 603; İrşâdü’l-Kulûb, s.212; Keşfü’l-Ğumme, c.1, s.170; Tezkiretü’l-Havâs, s.34). 
***
İbn Ebî’l Hadîd şöyle yazmaktadır: “Bu, birçoklarının naklettiği elifsiz bir hutbedir. Nakledildiğine göre Resûlullah’ın (s.a.a.) ashabından bir grup, harflerden hangisinin Arap kelimelerinde daha çok kullanıldığı konusunda tartıştılar ve hepsi bunun Elif harfi olduğunda ittifak ettiler. Orada bulunan Ali (a.s.), herhangi bir ön hazırlık söz konusu olmadan, şu elifsiz hutbeyi okudu: 
Minneti büyük, nimeti bol olan, rahmeti gazabından öne geçen, kelimesi eksiksiz olan, meşiyyeti geçerli olan ve hükmü yerine ulaşan kimseye (Allah’a) hamd ederim. O’na, rububiyetine ikrar eden, ubudiyetine boyun eğen, günahından ayrılan, O’nun tevhidine itiraf eden, azap vaadinden O’na sığınan ve O’ndan mağfiret dileyen bir kimsenin hamdı gibi hamd ederim; öyle bir mağfiret ki onu akraba ve evlatlarından yüz çevirttiren (Kıyâmet) gününün (sıkıntılarından) kurtarsın.
Biz, O’ndan yardım, irşâd ve hidâyet diliyoruz. O’na iman edip O’na tevekkül ediyoruz. Ben O’na ihlaslı ve yakîn ehli birisinin şehâdeti gibi şehâdet ediyorum. O’nun yeganeliğine imanlı ve yakînli birisi gibi inanıyorum. Mülkünde ortağı ve yaratışında yardımcısı olmadığına tereddütsüz inanan bir kulun tevhidi gibi onu birliyorum. O, herhangi birisinin kendisine danışman, vezir, muavin, yardımcı ve benzer olmasından yücedir…” (Tefsîrü’l-Ayyâşî, c.87; Fezâilü’l-Hamse, c.2, s.256).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100