Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Emirü’l–Müminin Ali (a.s.) buyurdu ki: “Ben, bu ümmetten kimse ibâdet etmeden, beş veya yedi yıl önce Allah’a ibâdet etmişimdir.” (Ravzatü’l–Vâizîn, c.1, s.85; Fezâilü’l–Hamse, c.1, s.192).
Emirü’l–Müminin Ali (a.s.) buyurdu ki: “Bu ümmetten kimse ibâdet etmeden önce ben, Resûlullah (s.a.a.) ile birlikte yedi yıl Allah’a ibâdet ettim.” (Kenzü’l–Ummâl, c.13, s.122; Câmiü’l–Ehâdis, Suyûtî, c.16, s.244).
Senetli bir şekilde Abdullah b. Ebî Hüzeyl’in Hz. Ali’den (a.s.) şöyle naklettiği rivâyet edilmiştir: “Ben Peygamber’in dışında benden (önce) bu ümmetten Allah’a ibâdet edeni tanımıyorum; ben bu ümmetten kimse Allah’a ibâdet etmeden, dokuz yıl O’na ibâdet etmişimdir.” (Hasâis–u Emiri’l–Müminin, Nesâî, s. 47).
Câbir, Abdullah b. Yahyâ’dan, o da Hz. Ali’den (a.s.) nakletmiştir: “Ben kimse Peygamber’le namaz kılmadan önce, onunla birlikte üç yıl namaz kıldım.” (Hilyetü’l–Ebrâr, c.1, s.239; Bihârü’l–Envâr, c.39, s.252; El–Gadîr, c.3, s.233).
İmâm Cafer es–Sâdık’ın (a.s.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Emirü’l–Müminin Ali (a.s.) secde hâlinde şöyle dua ederdi: (Allah’ım,) önündeki zilletime ve Sana olan yakarışıma ve insanlardan kapıldığım korkuya merhamet eyle ve benim yalnızlığımı Kendinle gider, ey Kerîm!” (El–Kâfî, c.3, s.329).
Bir rivâyette şöyle nakledilmiştir: “Hz. Ali (a.s.), bu ümmette Resûlullah’tan (s.a.a.) sonra Allah’a ilk şükür secdesi yapan ve secdesinden sonra yüzünü ilk yere koyan kimsedir.” (El–Emâlî, Şeyh Tûsî, c.2, s.80; Hilyetü’l–Ebrâr, c.1, s.276).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100