Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Senetli bir şekilde İmam Cafer es-Sâdık'tan (a.s.) şöyle rivâyet edilmiştir: "Bir gün Hz. Emirü'l-Müminin (a.s.) oğlu Muhammed Hanefiye ile birlikte oturuyorlardı. İmam (a.s.) oğluna hitaben şöyle buyurdu: 'Ey Muhammed, bana bir kap su getir.' Suyu getirince, onu alıp sağ eliyle sol eline döktü ve elini yıkarken şu duayı okudu: 'Suyu temiz ve temizleyici kılıp onu necis kılmayan Allah'a hamd olsun.' Sonra burnuna su aldı ve şöyle dua etti: 'Allah'ım, beni cennet kokusundan mahrum kılma ve beni cennetin kokusunun ıtırını ve reyhanını koklayanlardan eyle.' Ardından ağzına su alarak şu duayı okudu: 'Allah'ım, dilime zikrini söylet ve beni razı olduğun kimselerden kıl.' Sonra yüzünü yıkadı ve yıkarken şöyle dua etti: 'Allah'ım, yüzlerin karardığı günde benim yüzümü beyazlaştır; yüzlerin beyazlaştığı günde benim yüzümü karartma.' Ardından sağ kolunu yıkadı ve şöyle dua etti: 'Allah'ım, kitabımı (amel defterimi) ve (cennette) ebedi kalma belgesini sağ elime ver.' Sonra da sol kolunu yıkayarak şu duayı okudu: 'Allah'ım, kitabımı sol elime verme; onu boynuma bağlı kılma; ben, ateş parçalarından Sana sığınıyorum.' Ardından başını meshetti ve şöyle dua etti: 'Allah'ım, beni rahmetin, bereketlerin ve affına büründür.' Daha sonra (sağ ve sol) ayaklarını meshetti ve şu duayı okudu: 'Allah'ım, ayakların kaydığı günde, benim ayaklarımı Sırât üzerinde sabit kıl ve benim çabamı, Seni benden razı edecek şeyde karar kıl.'
Ardından oğlu Muhammed'e dönerek, 'Ey Muhammed, kim benim gibi abdest alır ve okuduğum duaları okursa, Allah onun için abdestinin her damlasından bir melek yaratır ki (ondan taraf Allah'ı) takdis, tesbih eder ve tekbir ve lailaheillallah zikirlerini söyler ve bütün bunların sevabı, o (abdest alan) için yazılır' buyurdu." (El-Kâfî, c.3, s.79). Emirü'l-Müminin (a.s.) hakkında şöyle rivâyet edilmiştir: "O, namaz vakti gelip çattığında bedeni titrer ve rengi değişirdi. Bunun sebebi sorulunca, 'Allah'ın göklere, yere ve dağlara sunduğu ve onların taşımaktan korkup çekindikleri ve insanın yüklendiği emaneti edâ etmenin zamanı geldi. Bilmiyorum, acaba yüklendiğim emaneti iyi bir şekilde edâ ediyor muyum, etmiyor muyum!' buyurdu." (İhkâkü'l-Hak, c.8, s.601; Bihârü'l-Envâr, c.41, s.17; Hilyetü'l-Ebrâr, s.320).
Yine şöyle rivâyet edilmiştir: "Emirü'l-Müminin (a.s.) abdest aldığında Allah-u Teâlâ'nın korkusundan rengi değişirdi." (Uddetü'd-Dâî, s.138). Rivâyet edildiğine göre Resûlullah (s.a.a.), namazlarının birisinde rükûunu normalin üstünde uzattı. Bunun sebebi kendisine sorulunca şöyle buyurdu: "Ali b. Ebî Tâlib, namaza katılıp o rekâtı yakalayıncaya kadar Cebrâil elimi tuttu ve bekletti." (İhkâkü'l-Hak, c.6, s.89).

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100