Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Kumeysa b. Câbir’den şöyle nakledilmiştir: “Ben dünyada Ali b. Ebî Tâlib’den daha zahid (dünyaya meyilsiz) birisini görmedim.” (Keşfü’l-Ğumme, c.1, s.165).
Resûlullah’ın (s.a.a.) Hz. Ali’ye (a.s.) hitaben şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Ya Ali, Allah seni öyle bir süs ile süslemiştir ki kullar Allah katında ondan daha sevimli olan bir süsle süslenmemiştir. Bu süs Allah (Azze ve Celle) indindeki iyilerin ziyneti olan dünyadaki zühddür. Allah sana öyle bir hal vermiştir ki dünya senden bir şey azaltmaz, sen de dünyadan. Allah sana miskinlerin sevgisini vermiştir; sen onların izleyicilerin olmalarına, onlar da senin imamları olmana razı olurlar.” (İhkâkü’l-Hak, c.4, s.490; Keşfü’l-Yakin, s.85; El-Meheccetü’l-Beyzâ, c.4, s.190; Keşfü’l-Ğumme, c.1, s.170).
Senetli bir şekilde İmam Muhammed Bâkır’dan (a.s.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Allah’a yemin olsun ki, Hz. Ali (a.s.) köleler gibi yer, köleler gibi otururdu; o, iki gömlek aldığında, onların en güzelini hizmetçisine verir, kendisi öbürünü giyerdi.” (El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.232; Ravzatü’l-Muttakîn, c.13, s.262).
Yine şöyle rivâyet edilmiştir: “Ali (a.s.), yamalı elbise giyerdi ve ayakkabıları hurma lifinden idi.” (İhkâkü’l-Hak, c.8, s.301). 
İmâm Cafer es-Sâdık’tan (a.s.) senetli bir şekilde şöyle nakledilmiştir: “Hz. Ali (a.s.), ayakkabının bir tekiyle yürür ve diğerini yamamaya çalışırdı ve bunda bir beis görmezdi.” (El-Kâfî, c.6, s.477).
Yine şöyle rivâyet edilmiştir: “Hz. Ali’nin (a.s.) kendisi elbisesini yamardı ve şöyle buyururdu: Yamalı elbise giymek, kalbe huşu verir ve müminin onu izlemesine yol açar.” (İhkâkü’l-Hak, c.8, s.303). 
Hz. Emirü’l-Müminin Ali’den (a..) şöyle nakledilmiştir: “Allah beni yaratıklarına İmam olarak tayin etmiş ve bana kendimi, yememi, içmemi ve elbisemi insanların zayıflarına uygun bir şekilde uyarlamamı farz kılmıştır ki, fakir benim fakirliğime uysun ve zengini zenginliği azdırmasın.” (Hilyetü’l-Evliyâ, c.1, s.340).
Senetli bir şekilde Zeyd b. Hasan’dan şöyle nakledilmiştir: İmam Cafer es-Sâdık’tan (a.s.) duydum ki şöyle buyuruyordu: “Emirü’l-Müminin Ali (a.s.), yemeği Resûlullah’a (s.a.a) en çok benzeyen kimseydi; onun kendisi ekmek, sirke ve zeytin yağı yerdi ama insanlara ekmek ve et yedirirdi.” (El-Kâfî, c.6, s.331). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100