Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmam Rızâ (a.s.) ve babaları kanalıyla Hz. Ali'den (a.s) şöyle nakledilmiştir: 
"'Öne geçenlerin öne geçeni; onlardır (Allah'a) yakınlaşmış olanlar' (Vâkıâ, 10) âyeti benim hakkımda nazil olmuştur." (Bihârü'l-Envâr, c.35, s.335).
İmam Rızâ (a.s.) kanalıyla babalarından, Resûlullah'ın (s.a.a.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir:
"'Onlar ki, mallarını gece ve gündüz, gizli ve açıktan infak ediyorlar…' (Bakara, 274)  âyeti Ali hakkında nazil olmuştur." (Bihârü'l-Envâr, c.41, s.35). İmam Muhammed Bâkır (a.s.) buyurdu ki: "'Mallarını Allah'ın rızâsını kazanmak için infak edenlerin misali…' (Bakara, 265) âyeti Ali (a.s.) hakkında inmiştir." (Ayyâşi Tefsiri, c.1, s.148; Bihârü'l-Envâr, c.41, s.35).
İmam Muhammed Bâkır'dan (a.s.), "Onlar hayırlarda yarışırlar…" (Müminun, 61) âyetinin tefsirinde şöyle nakledilmiştir: "Ali b. Abî Tâlib'i (a.s.) kimse geçememiştir." (Bihârü'l-Envâr, c.35, s.332; Menâkıb-u Âl-i Ebî Tâlib, c.2, s.116).
Senetli bir şekilde Resûlullah'tan (s.a.a.), "…Ve mü'minlerin sâlihi" (Tahrim, 4) âyetinin tefsirinde şöyle nakledilmiştir: "O (mü'minlerin sâlihi), Ali b. Ebî Tâlib'dir." (Bihârü'l-Envâr, c.4, s.306; Bihârü'l-Envâr, c.36, s.31).
Ebû Basîr, İmam Ca'fer es-Sâdık'tan (a.s.), "O Kitap'ta hiçbir şüphe yoktur" (Bakara, 2) âyetinin tefsirinde şöyle nakletmiştir: "Kitap Ali'dir, onda şüphe yoktur; muttakiler için hidâyettir." (Bihârü'l-Envâr, c. 35, s.402).
Câbir Cu'fî'den, senetli bir şekilde nakledilmiştir:
"İmam Muhammed Bâkır'a (a.s.), "Allah'ın (Azze ve Celle), 'Kim Rabb'inin zikrinden yüz çevirirse, onu çetin bir azaba müptela eder' (Cin, 17) buyruğu hakkında sordum, 'Kim Ali'den yüz çevirirse, çetin bir azaba yakalanır ve o en şiddetli azaptır' buyurdu." (Bihârü'l-Envâr, c.35, s.395).
Ca'fer-i Fezarî'den şöyle nakledilmiştir:
"İmam Muhammed Bâkır'a (a.s.), 'De ki, bu benim yolumdur. Ben basiretle Allah'a davet ediyorum; bana tâbi olanlar da' (Yusuf, 108) âyetinin tefsirini sordum; 'Bana uyan cümlesinden maksat Ali b. Ebî Tâlib'dir' buyurdu." (Bihârü'l-Envâr, c.36, s.52). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100