Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Abdurrahman b. Kesir “Ve şâhidin ve meşhûd” (Burûc, 3) âyetinin tefsirinde İmam Ca’fer es–Sâdık’tan (a.s.) şöyle nakletmiştir: “Şâhid ve Meşhûd’dan maksat Peygamber (s.a.a) ve Ali’dir (a.s).” (Bihârü’l–Envâr, c.c.35, s.386; El–Kâfî, c.1, s.425).
Muhammed b. Fuzeyl, Ebu’l–Hasan’dan (a.s.) şöyle rivâyet etmiştir: “Allah–u Teâlâ’nın, ‘Allah’ın size fazl ve rahmeti olmasaydı…’ (Nisâ, 83) buyruğundaki, ‘fazl’dan maksat Resûlullah (s.a.a) ve ‘rahmet’ten maksat ise Emirü’l–Mü’minin’dir (a.s.).” (Ayyaşî Tefsiri, c.1, s.261).
İmam Muhammed Bâkır’dan (a.s.), “Ey iman edenler, Allah’tan sakının ve doğrularla birlikte olun” (Tevbe, 119) âyetinin tefsirinde şöyle buyurmuştur: “Yani Ali ile birlikte olun.” (Nûru’s–Sekaleyn Tefsiri, c.2, s.281; İsbâtü’l–Hüdât, c.2, s.99).
Ebû Hamza diyor ki: “İmam Muhammed Bâkır’dan (a.s), ‘De ki: Sizi tek bir şeyle öğütlüyorum…’ (Sebe, 46) âyetinin açıklamasını sorduğumda şöyle buyurdu: “Yani, sadece sizi Ali’nin velâyeti ile öğütlüyorum; Allah–u Teâlâ’nın âyetteki ‘tek öğüt’ünden maksat velâyettir.” (El–Kâfî, c.1, s.420; İsbâtü’l–Hüdât, c.2, s.99; Bihârü’l–Envâr, c.36, s.143).
Ali b. İbrahim, babasından, o da İbn Ebî Ümeyr’den, o da Sümâe’den, o da İmam Ca’fer es–Sâdık’ın (a.s.), “Benim ahdime vefa edin” (Bakara, 40) âyetini şöyle açıkladığını nakletmiştir: “Siz Emirü’l–Müminin’in velâyetiyle (onu kabullenmek ve gereklerini yerine getirmekle) benim ahdimi yerine getirin; ben de sizi cennete götürmekle sizin ahdinizi yerine getireyim.” (Bihârü’l–Envâr, c.35, s.97; El–Kâfî, c.1, s.431). 
İmam Musâ Kâzım’dan (a.s.) şöyle rivâyet edilmiştir: “‘Onları rükû ve secde eder hâlde görürsün; Allah’ın fazl ve rızâsını ararlar; secde eseri yüzlerinde belirmiştir’ (Fetih, 29) âyeti, Ali b. Ebî Tâlib hakkında nazil olmuştur.” (Keşfü’l–Yakîn, s.119).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100