Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Ebû Basîr, İmam Muhammed Bâkır’dan (a.s.), “Valideyninize iyilik edin” (Nisâ, 36) âyeti hakkında şöyle nakletmiştir: “İki babadan birisi Resûlullah (s.a.a.), diğeri ise Ali’dir (a.s).” (Bihârü’l–Envâr, c.36, s.8).
İmam Muhammed Bâkır’dan (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Allah–u Teâlâ’nın, ‘Hiç şüphesiz din Allah indinde İslam’dır’ (Âl–i İmrân, 19) buyruğundan maksat Ali b. Ebî Tâlib’in velâyetine teslim olmaktır.” (Bihârü’l–Envâr, c.35, s.341).
İmâm Rızâ (a.s.) kanalıyla babalarından şöyle nakledilmiştir: “Resûlullah (s.a.a.) buyurdu: Ben ve Ali bir nurdan yaratıldık.” (Uyûn–u Ahbâr–ir Rızâ, c.2, s.58; El–Emâlî, Şeyh Sadûk, s.196; Gâyetü’l–Merâm, s.29). 
İbn Abbâs’tan rivâyet edilmiştir: “Resûlullah’ın (s.a.a.) Hz. Ali’ye (a.s.) şöyle buyurduğunu duydum: Ben ve sen, Allah–u Teâlâ’nın nurundan yaratıldık.” (İhkâkü’l–Hak, c.5, s.254).
Selmân–ı Fârisî’den nakledilmiştir: “Habibim Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu duydum: Adem yaratılmadan 14 bin yıl önce, Ben ve Ali, Allah’ın (Azze ve Celle) huzurunda bir nur idik. Allah Adem’i yarattığında, o nuru Allah ikiye böldü; onun bir parçası ben, diğer parçası ise Ali’dir.” (İhkâkü’l–Hak, c.5, s.243; İrşâdü’l–Kulûb, s.210).
İmam Cafer es–Sâdık’tan (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Resûlullah (s.a.a.), kendi eliyle Ali’nin (a.s.) başına sarık sardı. Onun bir ucunu ön tarafından sarkıttı; diğer tarafını ise dört parmak kısa olarak arkasından sarkıttı. Sonra, ‘Arkanı dön’ dedi; o da arkasını döndü. Daha sonra ‘Önünü dön’ buyurdu; o da önünü döndü. Bunun üzerine, ‘Meleklerin tacı böyledir’ buyurdu.” (Bihârü’l–Envâr, c.42, s.69; El–Gadîr, c.1, s.291).
Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakledilmiştir: “Ben güneş gibiyim, Ali ay ve Ehl–i Beyt’im yıldızlar gibi; onlardan hangisine uyarsanız, hidâyet bulursunuz.” (Evâl’il–Liâlî, c.4, s.86). 
Ebûzeri’l–Gıfârî’den şöyle nakledilmiştir: “Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: Eğer Ben ve Ali olmasaydık, Allah hakkıyla tanınmazdı. Eğer Ben ve Ali olmasaydık, Allah’a hakkıyla ibâdet edilmezdi. Eğer Ben ve Ali olmasaydık, ne sevap olurdu ne de mükâfat. Ali ile Allah arsında hiçbir şey örtü ve hicap olamaz. Ali ile yaratıkları arasında örtü ve hicab Ali’dir.” (Suleym b. Kays’ın Kitabı, s.247). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100