Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İbn Abbâs Resûlullah'tan (s.a.a.) şöyle nakleder: 
"Melekler yedi yıl bana ve Ali'ye salât (ve selâm) etmiştir." "Bunun sebebi nedir?" diye sorulduğunda, şöyle buyurdu: "Çünkü Benimle birlikte başka bir erkek yoktu da ondan!" (Keşfü'l-Ğumme, c.1, s.79; Ravzatü'l-Vâizîn, c.1, s.85; Bihârü'l-Envâr, c.40, s.77; İ'lâmü'l-Verâ, s.185; Et-Terâif, s.19; Ebû'l-Futûh Tefsiri, c.11, s.9).
İbn Ebî Leylâ Gıfârî, Resûlullah'tan (s.a.a.) şöyle duyduğunu rivâyet etmiştir: 
"Benden sonra bir fitne çıkacaktır; bu olduğunda Ali b. Ebî Tâlib'den ayrılmayın; o, Kıyâmet günü Beni ilk görecek ve Benimle ilk müsafaha edecek kimsedir; o yüce semâda Benimle birlikte olacaktır; odur hakla bâtılın arasını ayıran Faruk!" (Bihârü'l-Envâr, c.c.38, s.36; İsbâtü'l-Hüdât, c.2, s.218). 
Şa'bî, Hz. Ali'den (a.s.), o da Resûlullah'tan (s.a.a.) şöyle nakletmiştir: 
"Resûlullah (s.a.a.) bana buyurdu ki: 'Müslümanların efendisine ve muttakilerin İmamına merhabalar olsun!' Hz. Ali'ye (a.s.), 'Bunun karşılığında senin şükrün nasıl oldu?' diye sorduklarında, 'Bana böyle bir bağışta bulunduğu için Allah'a hamd ettim ve bana böyle bir öncelik tanıdığı için O'ndan şükür diledim ve bana yaptığı bağışını artırmasını istedim' buyurdu." (Hilyetü'l-Evliyâ, c.1, s.106; El-İmam Ali b. Ebî Tâlib, c.2, s.440; Câmiü'l-Ehâdis, Suyûtî, c.c.16, s.275; Keşfü'l-Yâkîn, s.471). 
Resûlullah (s.a.a) buyurdu ki: "Kıyâmet günü insanlar amelleriyle (mahşere) geleceklerdir; o gün ancak amellerini Benim ve Ali b. Ebî Tâlib'in kabul ettiği kimseler, amellerinden faydalanabileceklerdir!" (İhkâkü'l-Hak, c.7, s.132).
Hz. Ali'den (a.s.) şöyle nakledilmiştir:
Resûlullah (s.a.a) bana buyurdu ki: 
"Ey Ali, Ben kendim için sevdiğim şeyi, senin için de seviyorum ve kendim için sevmediğim şeyi, senin için de sevmiyorum." (İhkâkü'l-Hak, c.6, s.556; Fezâilü'l-Hamse, c.2, s.183; Ferâidü's-Simtayn, c.1, s.216; Uyûn-u Ahbâr-ir Rızâ, c.2, s.68).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "İnsanlar içerisinden (Kevser) havuzu başına ilk gelen kimse ve onların ilk Müslüman olanı Ali b. Ebî Tâlib'dir." (Yenâbîü'l-Mevedde, s.61).
Hz. Ali'nin (a.s.), Resûlullah'tan (s.a.a.) şöyle naklettiği rivâyet edilmiştir:  "Ehl-i Beyt'imin Bana en sevimlisi ve Kendimden sonraya bıraktığım en üstün kimse, Ali b. Ebî Tâlib'dir." (El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.385; Gâyetu'l-Merâm, s.454; Bihârü'l-Envâr, c.38, s.16). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100