Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Resûlullah (s.a.a), bir gün Ali b. Ebî Tâlib’e bakarak, etrafında ashabı bulunduğu bir hâlde şöyle buyurdu: 
“Kim Yûsuf’un güzelliğini, İbrâhim’in cömertliğini, Süleymân’ın ihtişamını ve Dâvud’un kuvvetini görmek istiyorsa, şuna (Ali’ye) baksın.” (Ravzatü’l–Vâizîn, c.1 s.128).
Resûlullah (s.a.a) buyurdu ki: “Ali, mukarreb meleklerin kardeşidir.” (İhkâkü’l–Hak, c.15, s.434).
Senetli bir şekilde Hz. Ali’den (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Resûlullah (s.a.a), ‘Siz ikiniz her inatçı kâfiri cehenneme atın’ âyetinin tefsirinde şöyle buyurdu: 
‘Allah–u Tebâreke ve Teâlâ Kıyâmet günü insanları bir araya topladığında, Ben ve sen ey Ali Arş’ın sağ tarafında yer alacağız. Allah Bana ve sana şöyle hitap edecektir: Siz ikiniz kalkın ve size buğzeden, size muhalefet eden ve sizi yalanlayanları Cehennem ateşine atın.” (Ferâtü’l–Kûfî Tefsiri, s.166).
Abdüsselâm b. Sâlihi’l–Hirevî, İmâm Ali b. Musâ Rızâ’dan (a.s.), o da babalarından, onlar da Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmişlerdir: “Allah Benden daha üstün ve indinde Benden daha değerli bir yaratık yaratmamıştır.”
Ali (a.s.) dedi ki: “Ya Resûlallah, Sen mi daha üstünsün, Cebrâîl mi?” Buyurdu ki: “Ey Ali, şüphesiz Allah Tebâreke ve Teâlâ, mürsel peygamberlerini, mukarreb meleklerine üstün kılmıştır. Beni de bütün peygamberlere ve resûllere üstün kılmıştır. Üstünlük Benden sonra sana ve senden sonraki İmamlara aittir. Hiç şüphesiz melekler, bizim ve sevenlerimizin hizmetçileridir. Ey Ali, Arş’ı taşıyan melekler ve etrafındakiler, Rab’lerinin hamdıyla tesbih eder ve bizim velâyetimize iman edenlere mağfiret dilerler. Ey Ali, biz olmasaydık, Allah ne Âdem’i yaratırdı ne de Havva’yı, ne cenneti yaratırdı ne de cehennemi, ne göğü yaratırdı ne de yeri. Biz meleklerden nasıl üstün olmayız, oysa biz tevhid konusunda, Rabb’imizi tanıma ve ona tesbih, takdis ve tehlil etme hususunda onlardan öne geçtik.” (Kemâlü’d–Din, s.254; Meheccetü’l–Beyzâ, c.1, s.226).
Resûlullah (s.a.a) buyurdu: “Ali, dünyada saadetli, ahirette ise sâlihlerden olacaktır.” (İhkâkü’l–Hak, c.15, s.524) 
Hz. Ali’den (a.s.) Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Ali, mü’minlerin reisi, mal ve servet ise münafıkların reisidir (söz sahibi).” (Bihârü’l–Envâr, c.40, s.45; El–Gadîr, c.8, s.89; Keşfü’l–Yakîn, s.172).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ali, Resûlullah’ın ıtretinden (Ehl–i Beyt)dir.” (İhkâkü’l–Hak, c.15, s.561).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100