Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Zeyd b. Ali, babası İmam Zeynü’l-Âbidin’den (a.s.), o da babasından, o da Hz. Ali’den (a.s.) şöyle rivâyet etmişlerdir; Hz. Ali (a.s.) buyurdu: “Ben, Resûlullah’tan (s.a.a.) on özelliğe sahibim ki güneşin üzerine doğup battığı her şeyi, onların bir tanesine bile değişmem. Resûlullah (s.a.a.) bana buyurdu ki: Sen Benim dünyada da kardeşimsin, ahirette de; Kıyâmet günü Bana en yakın duracak kimsesin; cennette Benim evim senin evinin karşısında olacak, Allah yolunda kardeş olan iki kimsenin evi gibi. Sen velîsin; sen vezirsin; sen vasîsin; ailem üzerinde, malım üzerinde ve Müslümanlar üzerinde ben yokken halifesin. Sen Benim, hem dünyada, hem de ahirette sancaktarımsın. Senin dostun, benim dostumdur; Benim dostum Allah’ın dostudur. Senin düşmanın, Benim düşmanımdır; Benim düşmanım Allah-u Teâlâ’nın düşmanıdır. Ben anahtarları alıp Ali’nin kucağına bırakacağım. Cehennem ve Cennet, o gün yeni bir gelinin kocasını dinleyip itaat etmesinden daha çok Beni ve Ali’yi dinleyip itaat edecektir! Allah-u Tebâreke ve Teâlâ da, ‘Siz ikiniz her inatçı kâfiri Cehenneme atın’ buyurduğunda da, ‘Ey Muhammed ve ey Ali, düşmanlarınızı ateşe atın’ demek istiyor. Sonra ben ayağa kalkıp Allah’a hamd u senâ edeceğim; öyle ki benden önce kimse öylesini etmemiştir. Sonra mukarreb meleklere senâ edeceğim; sonra peygamberler ve resullere…” (Teysîrü’l-Metâlib, s. 65).
Resûlullah’ın (s.a.a.), Hz. Ali’nin (a.s.) iki omzunun arasına vurarak ona şöyle buyurduğu rivâyet edilmiştir: “Ya Ali, senin yedi haslet ve özelliğin vardır ki Kıyâmet günü kimse onlar hakkında seninle boy ölçüşemez. Sen mü’minlerden Allah’a ilk iman eden kimsesin; Allah’ın ahdine en sâdık kalan kimsesin; Allah’ın işinde en sağlam duran kimsesin; emrin altında olan raiyete en çok şefkatli ve merhametli olansın; hakları bölüştürmede en adil davranansın; (İslam’ın) yargı hükümlerini en çok bilensin ve Kıyâmet gününde en çok meziyete sahip olan, yine sensin.” (Hilyetü’l-Evliyâ, c.1, s.106). 
Hz. Ali’den (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “(Hayber savaşında) Resûlullah’ın (s.a.a.) gözüme ağzının suyunu sürdüğü günden beridir asla göz ağrısı çekmedim.” (Müsned-i Ahmed b. Hanbel, c.1, s.125).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ali, Benim eminimdir (güvendiğim kimsedir).” (İhkâkü’l-Hak, c.15, s.560).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ali, insanlar arasından, Allah’ın ahdine en çok vefa eden-sâdık kalan kimsedir.” (İhkâkü’l-Hak, c.15, s.387).
Ömer b. Hattâb’dan, Resûlullah’ın (s.a.a.) Hz. Ali’ye şöyle buyurduğu rivâyet edilmiştir: “Ya Ali, elin benim elimde olacaktır; Kıyâmet günü ben nereye girersem, sen de gireceksin.” (İhkâkü’l-Hak, c.6, s.499).
İmâm Rızâ’dan (a.s.) Resûlullah’ın (s.a.a.) Hz. Ali’ye (a.s.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Sen, Haşimoğullarının yıldızısın.” (Bihârü’l-Envâr, c.24, s.82).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Allah indinde ümmetimin en üstünü Ali’dir.” (İhkâkü’l-Hak, c.15, s.604; El-Müsterşed, s.278; İsbâtü’l-Hüdât, c.2, s.278).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100