Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Bedir Savaşında Hz. Ali için sabit olan makamlardan birisi şudur ki; Peygamber (s.a.a.) Bedir gecesinde, ashabına hitaben buyurdu ki: "Kim bizim için su getirmeye çıkacaktır?" Kimseden ses çıkmayınca Hz. Ali (a.s.), "Ben ya Resûlallah" dedi. Ardından kırbayı alıp kuyunun başında geldi. Onu suyla doldurup dışarıya çıkardı. Tam o sırada bir rüzgar esip kırbayı devirdi ve su yere döküldü. Geri dönüp ikinci kez doldurdu, yine bir rüzgar kırbayı devirdi. Bu olay üç kez tekrarlandı ve dördüncüde bilahare kırbayı doldurup, Resûlullah'ın (s.a.a.) yanına götürmeyi başardı. Sonra başına gelen olayı anlattı. Allah Resûlü (s.a.a.) şöyle buyurdu: "Birinci rüzgar bin melekle Cebrâîl idi; onlar seni selâmladılar. İkinci rüzgar bin melekle Mîkâil'di; sana selâm verdiler; üçüncü rüzgar ise bin meleğin eşliğinde İsrâfil'di; onlar da seni selâmladılar." (İ'lâmü'l-Verâ, s.192; Menâkıb-u Âl-i Ebî Tâlib, c.2, s.242; Bihârü'l-Envâr, c.40, s.7). 
Hz. Ali'den (a.s.) şöyle nakledilmiştir: "Bedir gecesi olduğunda Allah Resulü (s.a.a.) ashaba hitaben, "Kim bize su getirecek?" buyurdu. İnsanlar bundan çekinince ben ayağa kalktım, bir kırba alıp, oldukça derin ve karanlık bir kuyunun yanına geldim ve kuyunun içerisine girdim. O sırada Allah-u Teâlâ, Cebrâîl'e, Mîkâil'e ve İsrâfil'e, savaşta Resûlullah'a (s.a.a.) yardım için hazırlanmalarını vahyetti. Bunun üzerine onlar gökten aşağıya indiler. İnerken öyle bir ses çıkarıyorlardı ki, duyanlara başka her şeyi unutturuyordu. Onlar kuyunun hizasına geldiklerinde, durup hep birlikte saygı, tekrim ve tazim için ona selâm verdiler." (Tezkiretü'l-Havâs, s.50; Menâkıb-u Âl-i Ebî Tâlib, c.2, s.241). 
Câbir b. Abdullah'tan şöyle nakledilmiştir: "Resûlullah (s.a.a.) Tâif vakasında Hz. Ali'yi çağırıp, onunla gizli sohbet etmeye başladı. İnsanlar, 'Amcasının oğluyla bu gizli konuşması amma da uzun sürdü!' dediklerinde Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurdu: 'Onunla ben değil Allah gizli konuşuyordu.'" (Fezâilü'l-Hamse, c.2, s.117; Sahîh-i Tirmizî, c.13, s.173; Zehâirü'l-Ukbâ, s.85; Et-Tâc, c.2, s.332). 
Câbir b. Abdullah'tan şöyle nakledilmiştir: "Resûlullah (s.a.a), Tâif gazvesinde, Hz. Ali'yi yanına çağırarak, onunla gizli konuştu. İçlerinde Ebûbekir ve Ömer'in de bulunduğu bir grup insan, 'Onunla gizli konuştu ama bizimle konuşmadı' dediklerinde, Allah Resulü (s.a.a) kalkıp insanlara hutbe okumaya başladı; Allah'a hamd u senâ ettikten sonra şöyle buyurdu: 'Ey insanlar, sizler, benim Ali ile gizli konuştuğumu söylüyorsunuz (bunu eleştiriyorsunuz). Allah'a and olsun ki onunla gizli konuşan Ben değildim, Allah'tı!" [ El-İhtisâs, s.195.] 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100