Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Ali’nin kapısının dışında, mescide açılan bütün kapıları kapatın.” (El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.274; Uyûn-u Ahbâr-ir Rızâ, c.2, s.67; Bihârü’l-Envâr, c.39, s.20).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ali’nin kapısının dışında mescidin bütün kapılarını (mescide açılan kapıları) kapatın.” (Ferâidü’s-Simtayn, c.1, s.208; Mülhakât-u İhkâki’l-Hak, c.21, s.248).
Abdullah b. Abbâs’tan şöyle nakledilmiştir: “Resûlullah (s.a.a.), Ali’nin kapısının dışında mescidin bütün kapılarının kapatılmasını emretti.” (El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.274).
Yine Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Allah-u Teâlâ Hz. Musâ’ya sadece kendisinin ve kardeşi Harûn’un iki oğlu Şeber ve Şübeyr’in oturacağı temiz bir mescid yapmasını emretti; Allah-u Teâlâ Bana da sadece Benim, Ali’nin ve iki oğlu Hasan ve Hüseyin’in oturabileceği bir mescid yapmamı emretmiştir. O hâlde Ali’nin kapısının dışında, şu kapıların hepsini kapatın!” (İhkâkü’l-Hak, c.5, s.580).
Nâsih b. Abdullah’tan da şöyle rivâyet edilmiştir: “Hiç şüphesiz Peygamber (s.a.a.), Ali’nin kapısının dışında bütün kapıların kapatılmasını emretti.” (İhkâkü’l-Hak, c.5, s.569; Sahîh-i Tirmizî, c.13, s.176).
Zeyd b. Erkam’dan şöyle nakledilmiştir: “Resûlullah’ın (s.a.a.) ashabından bazılarının mescide açılan kapıları vardı. Bir gün şöyle buyurdu: ‘Ali’nin kapısının dışında bu kapıların hepsini kapatın.’ Bazı kimseler bu konuda eleştirel sözler söylediklerinde, Allah Resulü (s.a.a.) ayağa kalkıp Allah’a hamd ü senâdan sonra şöyle buyurdu: ‘Ben Ali’nin kapısının dışında şu kapıların hepsinin kapatılmasını emrettim, fakat bazılarınız bu konuda (ileri geri) konuşmuştur! Allah’a yemin olsun ki, Ben (kendi yanımdan) bir şeyi açıp kapamış değilim; Ben ancak Bana emredilen (İlahî) bir emre uymuşumdur!” (Keşfü’l-Yakin, s.209; El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.273; Hasâis-u Emiri’l-Müminin, Nesâî, s.72; Müstedrekü’s-Sahîhayn, Hâkim Nişâbûrî, c.3, s.125; Tezkiretü’l-Havâs, s.46).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Sizin kapınızı kapatıp Ali’nin kapısını açık tutan Ben değilim; Ali’nin kapısını açık tutup sizin kapınızı kapatan Allah-u Teâlâ’dır!” (İhkâkü’l-Hak, c.5, s.557).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100