Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Hz. Ali'den (a.s.) Resûlullah'ın (s.a.a.) kendisine hitaben şöyle buyurduğu nakledilmiştir: "Ya Ali, ümmetim içerisinde senin misalin, Nûh'un gemisinin misalidir; ona binen kurtulur, binmeyen boğulur." (El–Hisâl, Sadûk, c.2, s.573; Nurü's–Sekaleyn Tefsiri, c.2, s.360). 
İbn Abbâs'tan, Resulullah'ın (s.a.a.) Hz. Ali'ye (a.s.) hitaben şöyle buyurduğu nakledilmiştir: "Sen Benim ümmetimin İmamı ve Benden sonra onların üzerindeki halifemsin; senin ve Benden sonra evlatlarından gelecek İmamların misali Nûh'un gemisinin misalidir; ona binen kurtulur, binmeyen ise boğulur." (İsbâtü'l–Hüdât, c.1, s.612).
Resûlullah'ın (s.a.a.) Hz. Ali'ye (a.s) hitaben şöyle buyurduğu nakledilmiştir: "Beni sevdiğini iddia edip de sana düşman olan, yalan söylüyor; zira hiç şüphesiz sen Bendensin, Ben de senden. Senin etin Benim etimden, senin kanın Benim kanımdan, senin ruhun Benim ruhumdan, senin gizlin Benim gizlimden ve senin açığın Benim açığımdandır; sen Benim ümmetimin İmamı ve Benden sonra onların üzerindeki halifemsin; sana itâat eden saadete kavuşur ve sana muhalefet eden bedbaht olur; seni seven kârlı çıkar ve sana düşmanlık besleyen hüsrana uğrar; senden ayrılmayan kurtuluşa erer, senden ayrılan helak olur; senin ve Benden sonra senin evladından gelecek İmamların misali, Nûh'un gemisinin misalidir; ona binen kurtulur, binmeyen boğulur." (Kemâlü'd–Din, s.241).
İmâm Ali Rızâ (a.s.) babasından, o da babalarından, onlar da Hz. Emirü'l–Müminin'den (a.s.) şöyle nakletmişlerdir; Resulullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Her ümmetin bir sıddıkı ve fârûku vardır; bu ümmetin sıddıkı ve fârûku ise Ali b. Ebî Tâlib'dir. Hiç şüphesiz bu ümmetin kurtuluş gemisi ve hıtta kapısı Ali'dir." (Nurü's–Sekaleyn Tefsiri, c.1, s.82; İsbâtü'l–Hüdât, c.2, s.28).
İmam Rızâ (a.s.), "Birbirlerine neyi sorarlar? O büyük haberden mi? Öyle bir haber ki onda ihtilafa düşerler" âyetinin tefsirinde Hz. Emirü'l–Müminin Ali'den (a.s.) şöyle nakletmiştir: "Allah'ın benden daha büyük bir haberi yoktur, Allah'ın benden daha büyük bir âyeti de yoktur. Çeşitli dillerdeki geçmiş ümmetlere benim faziletim sunuldu ama onlar benim faziletime ikrar etmediler." (Sefînetü'l–Bihâr, c.8, s.163) Resulullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Kur'ân'da geçen büyük haber, Ali'dir." (Mülhakât–ı İhkâk–i Hak, c.20, s.545).  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100