Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmam Rızâ’nın (a.s.) babaları kanalıyla İmam Hüseyin’den (a.s.) şöyle naklettiği rivâyet edilmiştir; Allah Resulü (s.a.a.) Hz. Ali’ye (a.s.) hitaben buyurdu ki: “Ya Ali, sen Allah’ın hüccetisin; sen Allah’ın kapısısın; sen Allah’ın yolusun; (Kur’ân’da bahsedilen) büyük haber sensin; sırât-ı müstakim sensin; en yüce örnek sensin. Ey Ali, sensin Müslümanların İmamı, Müminlerin Emiri, vasîlerin en hayırlısı ve sıddıkların efendisi. Ey Ali, sensin en yüce fârûk (hakkı bâtıldan ayıran) ve sensin en büyük sıddık. Ya Ali, sen Benim ümmetim üzerindeki halifemsin; benim borçlarımı ödeyecek olan ve vaatlerimi yerine getiren de sensin.” (Uyûn-u Ahbâr-ir Rızâ, c.2, s.6).
Mufazzal b. Ömer, İmam Cafer-i Sâdık’tan (a.s.) şöyle duyduğunu nakleder: “Emirü’l-Müminin (a.s.), müracaat edilmesi gereken Allah kapısıydı; Allah’ın yoluydu, ondan başkasını kat eden helak olurdu; aynı konum, ardı ardına gelen diğer hidâyet İmamları için de geçerlidir; Allah onları, yeryüzünün rükünleri olarak karar kılmıştır ki ehlini sarsmasın; Allah onları yeryüzü ve yer içinde olanlar için kâmil hüccet kılmıştır.” (El-İhtisâs, s.17).
Abdullah b. Abbâs kanlıyla Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakledilmiştir: “Hiç şüphesiz Ali, Benden sonra hidâyet kapısı ve (insanları) Rabb’ime davet eden kimsedir; odur mü’minlerin sâlihi. ‘(İnsanları) Allah’a çağıran, iyi iş yapan ve ben Müslümanlardanım diyenden kimseden, sözü daha güzel kimdir?’ (Fussilet, 33).” (Bihârü’l-Envâr, c.36, s.28).
Ebû Hureyre’den şöyle nakledilmiştir: “Resûlullah (s.a.a.), Hz. Ali’ye baktı ve şöyle buyurdu: Bu öyle bir hidâyet kapısıdır ki ondan giren emân bulur; o Allah’ın kulları üzerindeki hüccetidir.” (El-Müsterşed, s.618). 
İmam Muhammed Bâkır (a.s.), babası İmam Cafer-i Sâdık’tan (a.s.) şöyle nakletmiştir: “Ali (a.s.), hidâyet kapısıdır; kim ona muhalefet ederse, kâfir olur ve kim onu inkâr ederse ateşe girer.” (İkâbü’l-A’mâl, s.249). 
İmam Hüseyin’den (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Ceddimin (Resûlullah) (s.a.a.) bir hutbesinde şöyle buyurduğunu duydum: Hiç şüphesiz Ali, hidâyet şehridir; kim ona girerse kurtulur ve kim ondan yüz çevirirse helak olur.” (Mülhakât-ü İhkâki’l-Hak, c.20, s.336; Bihârü’l-Envâr, c.40, s.202).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100