Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Bir hadiste İbn Abbâs’tan şöyle nakledilmiştir: Resûlullah’tan (s.a.a.) duydum, şöyle buyuruyordu: 
“Ey insanlar topluluğu, bilin ki Allah’ın bir kapısı vardır ki kim ondan girerse, ateşten emânda kalır.”
Ebû Saîd-i Hudrî ayağa kalkarak, “Ya Resûlullah, bu kapıyı bize göster de onu tanıyalım” dediğinde, şöyle buyurdu:
“O vasîlerin efendisi, Mü’minlerin Emiri, Resul-i Rabbi’l-Âlemîn’in kardeşi ve bütün insanlar üzerine halife olan Ali b. Ebî Tâlib’dir.” (Keşfü’l-Yakîn, s.244). 
Saîd b. Cübeyr, Abdullah b. Abbâs’tan şöyle nakletmektedir: 
“Biz Resûlullah (s.a.a.) ile birlikte olduğumuz bir sırada, bir göçebe çıkageldi ve şöyle dedi: ‘Ya Resûlullah, ben Senden, Allah’ın ipine sarılın, buyurduğunuzu duydum. Sarılmamız gereken Allah’ın ipi nedir acaba?’ 
Peygamber (s.a.a.), elini Ali’nin eline vurarak, ‘İşte buna sarılın; budur Allah’ın sağlam ipi!’ buyurdu.” (İhkâkü’l-Hak, c.14, s.385). 
İbn Yezid’den şöyle nakledilmiştir: “Hz. Ebel-Hasan’a (a.s.), ‘Topluca Allah’ın ipine sarılın’ âyetinin tefsirini sordum; ‘Ali b. Ebî Tâlib (a.s.), Allah’ın sağlam ipidir’ buyurdu.” (Ayyâşi Tefsiri, c.1, s.194; Nurü’s-Sekaleyn Tefsiri, c.1, s.377; Bihârü’l-Envâr, c.36, s.15).
Bir hadiste Hz. Ali’den (a.s.) şöyle nakledilmiştir:
“Allah-u Teâlâ’nın, ‘Topluca Allah’ın ipine sarılın’ diye yaratıklarını sarılmaya emrettiği Allah’ın sağlam ipi, benim.” (Hilyetü’l-Ebrâr, c.1, s.286). 
Huzeyfe b. Üseyd-i Gıfârî, Resûlullah’ın (s.a.a.) kendisine hitaben şöyle buyurduğunu nakletmiştir:
“Ey Hüzeyfe, Benden sonra Allah’ın sizin üzerinizdeki hücceti Ali b. Ebî Tâlib’dir; ona kâfir olmak, Allah’a kâfir olmaktır; ona şirk koşmak, Allah’a şirk koşmaktır; onda şüphe etmek, Allah’ta şüphe etmektir; onun hakkında yamuk düşünmek, Allah hakkında yamuk düşünmektir; onu inkâr etmek, Allah’ı inkâr etmektir ve ona iman etmek, Allah’a iman etmektir; zira o, Resûlullah’ın kardeşi ve vasîsidir; onun ümmetinin İmamı ve mevlâsıdır; odur Allah’ın muhkem ipi ve kopmayan sağlam kulpu. Ali hakkında (onun bir suçu olmadan) iki grup helak olacaktır: Onu (ona ilahlık sıfatları yakıştırarak) aşırı seven ve onun hakkını yiyerek hakkında düşmanlık yapan. Ey Huzeyfe, Ali’den ayrılma; yoksa Benden ayrılmış olursun. Ali’ye muhalefet etme; yoksa Bana muhalefet etmiş olursun. Hiç şüphe yok ki Ali bendendir, Ben de ondanım; kim onu öfkelendirirse, Beni öfkelendirmiş olur ve kim onu razı ederse, Beni razı etmiş olur!” (El-Emâlî, Şeyh Sadûk), s.165; İsbâtü’l-Hüdât, c.2, s.57; El-İsnâ Aşeriyye, s.62). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100