Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İbn Abbâs, Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmiştir; buyurdu: “Ali, Bana göre bedenimdeki başım gibidir.” (Bihârü’l-Envâr, c.38, s.319; El-Gadîr, c.10, s.278; Nûrü’l-Ebsâr, s.89; Fezâilü’l-Hamse, c.1, s.297; Gâyetü’l-Merâm, s.455; Keşfü’l-Yakîn, s.299; Eş-Şehâb, s.33).
Enes b. Mâlik kanalıyla, Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakledilmiştir: “Her peygamberin mutlaka ümmetinde bir benzeri olur; Benim benzerim de Ali’dir.” (İhkâkü’l-Hak, c.6, s.460; Gâyetü’l-Merâm, s.455; Yenâbîü’l-Mevedde, s.235; İsbâtü’l-Hüdât, c.2, s.249).
Selmân-ı Fârisî’nin, Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle duyduğu nakledilmiştir: “Hiç şüphesiz, Benim kardeşim, vezirim ve kendimden sonraya bıraktığım en iyi kimse, Ali b. Ebî Tâlib’dir.” (Keşfü’l-Ğumme, c.1, s.153; El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.284).
Zeyd b. Ali, babası İmam Zeynü’l-Âbidîn’den (a.s.), o da İmam Hüseyin’den (a.s.), o da Emirü’l-Müminin’den (a.s.) nakletmiştir; Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Ya Ali, Allah-u Teâlâ, Bana bir kardeş ve vasî tutmamı emretti. O hâlde sen Benim kardeşim, vasîm ve ehlim üzerindeki halifemsin; hem hayatımda, hem de vefatımdan sonra. Sana uyan, Bana uymuştur; senden yüz çeviren, Benden yüz çevirmiştir; sana kâfir olan, Bana kâfir olmuştur ve sana zulmeden, Bana zulmetmiştir. Ya Ali, sen Bendensin ve Ben de sendenim. Ya Ali, sen olmasaydın, nehir ehliyle savaşılmazdı.”
Hz. Ali diyor ki: “Ben, ‘Ya Resûlallah, nehir ehli de kimdir?’ diye sorduğumda, ‘Onlar öyle bir topluluktur ki, ok yaydan çıkıp gittiği gibi İslam’dan çıkarlar’ buyurdu.” (El-Emâlî, Şeyh Tûsî, c.1, s.203).
İbn Abbâs’tan nakledilmiştir; Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Hiç şüphesiz, Allah Tebâreke ve Teâlâ, Benim ile Ali arasında kardeşlik bağı oluşturdu; yedi göğün fevkinde, kızımı ona nikâhladı, mukarreb meleklerini de buna şahit tuttu ve onu vasî ve halife tayin etti. O hâlde, Ali Bendendir ve Ben de ondanım; onu seven, Beni sevendir; ona düşman olan, Bana düşmandır. Hiç şüphesiz melekler onun muhabbetiyle Allah’a yakınlaşmaktadırlar.” (İsbâtü’l-Hüdât, c.2, s.55; El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.108).
İmam Cafer-i Sâdık’ın (a.s.), babalarından, Resûlullah’ın (s.a.a.) Hz. Ali’ye (a.s.) hitaben şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Ya Ali, sen Benim kardeşimsin, Ben de senin kardeşin. Ya Ali, sen Bendensin ve Ben de senden. Ya Ali, sen Benden sonra Benim vasîm, halifem ve Allah’ın ümmetim üzerine hüccetisin; hiç şüphesiz seni seven, saadetli ve sana düşman olan bedbaht olur.” (El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.295).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100