Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Hüseyin b. Hâlid, İmam Ali Rızâ’dan (a.s.), o da babasından, o da babalarından, onlar da Hz. Ali’den (a.s.) Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu nakletmişlerdir:
“Ya Ali, sen Benim kardeşim, vezirim ve dünya ve ahirette sancaktarımsın; sensin Benim (Kevser) havuzumun sahibi; seni seven, Beni sevmiştir ve sana düşman olan, Bana düşman olmuştur.” (Uyûn-u Ahbâr-ir Rızâ, c.1, s.294; İsbâtü’l-Hüdât, c.2, s.26).
Resûlullah (s.a.a) buyurdu ki: “Hiç şüphesiz Benim kardeşim, vezirim ve vasîm Ali b. Ebî Tâlib’dir.” (El-Emâlî, Şeyh Tûsî, c.1, s.278).
Resûlullah (s.a.a.) ashabının arasında kardeşlik oluşturdu. Hz. Ebûbekir’i Hz. Ömer ile, filanı filan ile kardeş yaptı… Hz. Ali (a.s.) Resûlullah’a gelerek, “Ashabın arasında kardeşlik oluşturdun ama beni kimseyle kardeş yapmadın?” deyince, Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Sen Benim dünyada da kardeşimsin, ahirette de.” (El-Gadîr, c.3, s.113; Sahîh-i Tirmizî, c.13, s.169).
Câbir b. Abdullah ve Saîd b. Müseyyir’den şöyle nakledilmiştir: 
“Resûlullah (s.a.a), ashabı arasında kardeşlik oluşturdu; geriye Ebubekir, Ömer ve Ali kaldı. Ebubekir ve Ömer’i de kardeş yaptıktan sonra Hz. Ali’ye şöyle buyurdu: ‘Sen Benim kardeşimsin, Ben de senin. Eğer birisi seni tanımazdan gelirse, de ki: Ben Allah’ın kulu ve Resûlullah’ın kardeşiyim. Bunu senden sonra ancak yalancı olan iddia eder!” (El-Gadîr, c.3, s.115).
Mekhûl, Ebû Emâme’den şöyle rivâyet etmiştir:
“Peygamber (s.a.a.) insanlar arasında kardeşlik oluşturduğunda, kendisiyle de Ali (a.s.) arasında kardeşlik oluşturdu.” (Ferâidü’s-Simtayn, c.1, s.111).
Senetli bir hadiste, Resûlullah’tan (s.a.a) şöyle nakledilmiştir: 
“Hiç şüphesiz Benim kardeşim, vezirim ve ehlim arasındaki halifem ve Kendimden sonraya bıraktıklarımın en iyisi, Ali b. Ebî Tâlib’dir; o borcumu eda edecek ve vaatlerimi yerine getirecektir.” (El-Emâlî, Şeyh Müfid, s.61). 
Câbir b. Abdullah’tan rivâyet edilmiştir; Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: 
“Ben cennetin kapısına şöyle yazıldığını gördüm: Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed Allah’ın resulüdür ve Ali onun kardeşidir.” (Keşfü’l-Ğumme, c.1, s.339)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100