Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Resûlullah (s.a.a.) Hz. Ali’ye (a.s.) hitaben buyurdu ki: “Sen Benim kardeşimsin ve Ben de senin kardeşinim.” (İhkâkü’l-Hak, c.15, s.513).
Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Allah gökleri yaratmadan iki bin yıl önceden beridir Cennet’in kapısına şöyle yazılıdır: Muhammed Allah’ın Resulüdür; Ali Resûlullah’ın kardeşidir.” (Et-Terâif, s.63; Keşfü’l-Ğumme, c.1, s.339; El-Müsterşed, s.380). 
Senetli bir hadiste Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakledilmiştir: “Ali, Benim kardeşim, arkadaşım, amcamın oğlu ve Kendimden sonra bıraktıklarımın en iyisidir; o Benim borcumu ödeyecek ve vaadimi yerine getirecektir.” (İsbâtü’l-Hüdât, c.2, s.211; Bihârü’l-Envâr, c.38, s.12).
İmâm Cafer-i Sâdık (a.s.), babaları kanalıyla, Hz. Emirü’l-Müminin’den (a.s) şöyle nakletmiştir; Resûlullah buyurdu ki: “Ya Ali, sen Benim kardeşim, vârisim ve vasîmsin; seni seven Beni sevendir ve sana düşman olan Bana düşmandır. Ya Ali, Ben ve sen bu ümmetin iki babalarıyız; senin evlatlarından dünyada efendiler ve ahirette padişahlar olacaktır. Kim bizi tanırsa, Allah’ı (Azze ve Celle) tanımıştır ve kim bizi inkâr ederse, hiç şüphesiz Allah’ı (Azze ve Celle) inkâr etmiştir.” (İhkâkü’l-Hak, c.4, s.227).
Zeyd b. Ali, babalarından, onlar da Hz. Ali’den (a.s.) şöyle nakletmişlerdir: “Resûlullah’tan (s.a.a.) bana on haslet verilmiştir ki, benden önce kimseye verilmemiş ve benden sonra da kimseye verilmeyecektir. Resûlullah bana buyurdu ki: ‘Ya Ali, sen Benim dünyada da kardeşimsin, ahirette de. Sen Kıyâmet gününde Bana en yakın duracak kimsesin. Senin ve Benim evim, cennette iki kardeşin evi gibi karşı karşıya olacaktır. Sensin vasî; sensin velî ve sensin vezir. Senin düşmanın, Benim düşmanımdır ve Benim düşmanım, Allah’ın düşmanıdır; senin dostun, Benim dostumdur ve Benim dostum, Allah’ın (Azze ve Celle) dostudur.” (El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.72).
Câbir-i Cu’fî, diyor ki: “Câbir b. Abdullah Ensârî’den şöyle dediğini duydum: Resûlullah’ın (s.a.a.) Ali b. Ebî Tâlib’e hitaben şöyle dediğini duydum: Ya Ali, sen Benim kardeşim, vasîm, vârisim ve hem hayatımda hem de vefatımdan sonra ümmetim üzerine halifemsin. Seni seven, Beni sevendir; sana buğzeden, Bana buğzedendir; senin düşmanın, Benim düşmanımdır ve senin dostun, Benim dostumdur.” (El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.108).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100