Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Abdullah b. Ömer de Resûlullah'ın (s.a.a.), hastalığı sırasında şöyle buyurduğunu nakletmektedir:  
"Kardeşimi Bana çağırın." Ömer yanına çağrıldı ama Resûlullah (s.a.a.) ondan yüzünü çevirdi. Sonra yine, "Bana kardeşimi çağırın" buyurdu. Bu sefer Ebûbekir çağrıldı ama yine yüzünü çevirdi ve tekrar "Bana kardeşimi çağırın" buyurduğunda Osman'ı çağırdılar; bu sefer de yüzünü çevirince, Ali b. Ebî Tâlib yanına çağrıldı. Resûlullah kendi örtüsüyle onu örttü ve onun üzerine eğilerek konuşmaya başladı. Hz. Ali, Resûlullah'ın yanından ayrıldığında, kendisine, "Sana ne söyledi?" diye sorulunca, şöyle dedi: "Bana bin kapı öğretti ki her kapı da bin kapıyı açmaktadır!" (El-Mecrûhin, c.2, s.14). 
Ümmü'l-Müminin Âişe'den şöyle nakledilmiştir: 
"Resûlullah (s.a.a.) vefatı sırasında benim evimdeyken şöyle buyurdu: 'Habib'imi Bana çağırın.' Ben Ebûbekir'i onun yanına çağırdım. Resûlullah ona baktı başını tekrar yatağa koydu ve tekrar, 'Bana Habib'imi çağırın' buyurdu. Ben, 'Yazıklar olsun size, Ali b. Ebî Tâlib'i O'nun yanına çağırın, Vallahi O Ali'den başkasını istemiyor' dedim. Ali'yi görünce, üzerindeki örtüyü kaldırıp Ali'yi onun altına soktu. Vefat edinceye kadar Ali'yi kucaklamış ve ellerini ona sarmış durumdaydı!" (İrşâdü'l-Kulûb, s.234). 
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Ali, insanlardan en çok sevdiğim kimsedir." (İhkâkü'l-Hak, c.15, s.530).
 Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: "Ali, erkeklerin içinden en çok sevdiğim kişidir." (İhkâkü'l-Hak, c.15, s.532). 
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Ali, ailemden en çok sevdiğim kimsedir." (İhkâkü'l-Hak, c.15, s.533). 
Enes b. Mâlik'ten şöyle rivâyet edilmiştir: 
"Ümmü Eymen Allah Resulü'ne (s.a.a.) (kızartılmış) bir kuş hediye etmişti. Resûlullah şöyle dua etti: 'Allah'ım, yaratıklarının Sana en sevimli olanını Bana ulaştır ki Benimle birlikte bu kuştan yesin.' Ali b. Ebî Tâlib içeriye girdi. Resûlullah (s.a.a.), 'Allah'ım, onu Benim yanıma ulaştır' buyurdu." (İhkâkü'l-Hak, c.5, s.358; El-İmâm Ali, c.2, s.114). Enes'ten şöyle nakledilmiştir: 
"Resûlullah'a (s.a.a.) bir kuş getirildi. Allah Resulü şöyle dua etti: 'Allah'ım, yaratıklarının Sana en sevimlisi olan kimseyi Bana ulaştır ki bu kuştan Benimle yesin.' Ali b. Ebî Tâlib çıkageldi. Resûlullah (s.a.a.), 'Allah'ım onu Benim yanıma ulaştır; Allah'ım onu Benim yanıma ulaştır' buyurdu. (İhkâkü'l-Hak, c.5, s.332; Sahîh-i Tirmizî, c.13, s.170). 
Enes b. Mâlik'in bir diğer rivâyeti şöyledir: 
"Resûlullah'a (s.a.a.) bir kuş hediye edildi. Resûlullah şöyle dua etti: 'Allah'ım, yaratıklarından en çok sevdiğin kimseyi Bana ulaştır.' O sırada Ali çıkageldi ve Resûlullah kuşu onunla birlikte yedi." (İhkâkü'l-Hak, c.5, s.346, Et-Terâif, s.72). 
Senetli bir hadiste yine Enes b. Mâlik'ten şöyle nakledilmiştir:  "Resûlullah'ın (s.a.a.) yanında bir kuş vardı. Allah Resulü şöyle dua etti: 'Allah'ım, yaratıklarının Sana en sevimli olanını Bana ulaştır ki Benimle birlikte bu kuştan yesin.' Ebûbekir geldi; onu reddetti. Sonra Ömer geldi; onu da reddetti. Sonra Ali gelince, ona izin verdi." (Hasâis-u Emiri'l-Müminin, Nesâî, s.51).  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100