Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Ümmü Atiyye’den şöyle nakledilmiştir: 
“Peygamber (s.a.a.), Hz. Ali’nin de (a.s) içinde bulunduğu bir orduyu savaşa gönderdi. Ben Resûlullah’ın ellerini kaldırarak şöyle dua ettiğini gözlerimle gördüm: Allah’ım, Ali’yi bir daha Bana göstermeden canımı alma!” (Sahîh–i Tirmizî, c.13, s. 178; Cevâhirü’l–Metâlib, c.1, s.241; Zehâirü’l–Ukbâ, s.94).
Resûlullah (s.a.a) buyurdu ki: “Allah’ım ondan (Ali’den), hararet ve soğukluğu gider.” Hz. Ali (a.s) şöyle demiştir: “Ben, o günden itibaren, sıcaklık ve soğukluğun (eziyetini) asla hissetmedim.” (Sünen–i İbn Mâce, c.1, s.55; Zehâirü’l–Ukbâ, s.74).
Abbâd b. Abdullah, Ali’den (a.s.) şöyle duyduğunu nakletmiştir: 
“Ben, Allah’ın kulu ve Resulünün kardeşiyim; en büyük sıddık benim; benden sonra bunu ancak yalancı ve iftiracı kimse iddia eder. Ben insanlardan yedi yıl önce namaz kıldım.” (İhkâkü’l–Hak, c.3, s.386; İ’lâmü’l–Verâ, s.185; Kenzü’l–Ummâl, c.13, s.122; El–Gadîr, c.3, s.221; Sünen–i İbn Mâce, c.1, s.55; El–Mürâcaât, s.48; Câmiü’l–Ehâdis, Suyûtî, c.16, s.243).
Resûlullah (s.a.a) buyurdu ki: “Ali’dir en büyük sıddık.” (İhkâkü’l–Hak, c. 15, S. 283).
Ebû Süheyle’den şöyle rivâyet edilmiştir:
“Ben ve Selmân–ı Fârisî hac yolculuğuna çıkmıştık, giderken Rebeze’de Ebûzer–i Gıfârî’ye uğrayıp yanında oturduk. O, bize şöyle dedi: ‘Yakında benden sonra bir fitne olacaktır, bundan kaçış yoktur. Bu fitne sırasında Allah’ın Kitabına ve büyük insan Ali b. Ebî Tâlib’e sarılın ve onlardan asla ayrılmayın. Şehâdet ederim ki Allah Resulü’nün (s.a.a.) şöyle buyurduğunu duydum: Ali’dir Bana ilk iman eden, beni ilk tasdik eden, Kıyâmet gününde Benimle ilk müsafaha edecek kimse, odur en büyük sıddık ve odur bu ümmetin hakkı bâtıldan ayıran fârûku; odur mü’minlerin reisi, söz sahibi; mal ise münafıkların reisidir.’” (El–Emâlî, Şeyh Tusi, c. 1, s. 147; Ferâidü’s–Simtayn, c.1, s. 39).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Çok geçmeden benden sonra bir fitne meydana gelecektir. O zaman olduğunda, Ali b. Ebî Tâlib’in yanında yer alın ve asla ondan ayrılmayın. Hiç şüphesiz hakkı bâtıldan ayıran fârûk odur.” (Keşf’ul–Ğumme, c.1, s.143).
Ebûzer ve Selmân’dan şöyle nakledilmiştir:
“Resûlullah (s.a.a) Ali b. Ebî Tâlib’in elinden tuttu ve şöyle buyurdu: İşte budur Bana ilk iman eden ve Kıyâmet günü Benimle ilk müsafaha edecek kimse, odur en büyük sıddık ve bu ümmetin fârûku ve mü’minlerin reisi.” (Gâyetü’l–Merâm, s.505).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100