Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Senetli bir hadiste ravi Ebûzer’den (r.a.) şöyle duyduğunu nakletmektedir: 
“Resûlullah’tan (s.a.a.) duydum ki Hz. Ali’ye (a.s.) şöyle buyuruyordu: Sen Bana ilk iman edensin, Kıyâmet günü Benimle ilk müsafaha edecek kimse sensin, en büyük sıddık sensin, en yüce fârûk sensin, hak ile bâtılın arasını ayıracaksın. Sen mü’minlerin reisisin, (dünya) malı da kâfirlerin reisidir.” (Keşf’ul Yakin, s.514; İ’lâmü’l��"Verâ, s.185; Ebû’l-"Futûh Tefsiri, c.11, s.9).
Resûlullah (s.a.a) buyurdu ki: “Ali hak ile beraberdir, hak da onunla, havuz başında Bana varıncaya kadar birbirlerinden ayrılmazlar.” (Câmiü’l��"Ahbâr, s.51; Envârü’l��"Hidâye, s.134; Bişâretü’l��"Mustafâ, s.20).
Resûlullah (s.a.a) buyurdu ki: “Ali, nereye dönerse, hak onunla birliktedir.” (El��"Kafi, c.1, s.354).
Ümmü Seleme’den nakledilmiştir: 
“Resûlullah’ın (s.a.a) şöyle buyurduğunu duydum: Hiç şüphesiz hak, Ali ile birliktedir ve Ali de hakla birlikte. Bu ikisinin birlikteliği (Kevser) havuzu başında Bana varıncaya kadar asla bozulmaz.” (Keşf’ul��"Yakin, s.234).
Ebû Ya’lâ Abdurrahman b. Ebî Saîd��"i Hudrî kendi müsnedinde, babasından şöyle nakletmektedir: 
“Ali b. Ebî Tâlib, Resûlullah’ın (s.a.a.) yanından geçtiğinde, Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurdu: Hak, bununla birliktedir; hak bununla birliktedir.” (Menâkıb��"u Âl��"i Ebî Tâlib, c.3, s.61; Bihârü’l��"Envâr, s.38, s.28; İhkâkü’l��"Hak, c.5, s.634).
Ebûzer’in hizmetçisi Ebû Sâbit’ten şöyle nakledilmiştir: 
“Ümmü Seleme’nin yanına gittim; baktım ki Ali’den bahsedip ağlıyor ve diyor ki Resûlullah’ın şöyle buyurduğunu duydum: Ali hakla birliktedir, hak da Ali’yle; bu ikisi Kıyâmet günü havuz başında Bana varıncaya kadar asla birbirlerinden ayrılmazlar.” (İhkâkü’l��"Hak, c.5, s.623; Târih��"i Bağdâd, c.14, s.322; Bihârü’l��"Envâr, c.38, s.29).
Hz. Ali’den (a.s.) Resûlullah’ın (s.a.a) kendisine hitaben şöyle buyurduğu nakledilmiştir: 
“Ya Ali, hiç şüphesiz hak seninle beraberdir, senin dilindedir, senin kalbindedir ve gözlerinin önündedir.” (Bihârü’l��"Envâr, c.38, s.34; Keşf��"ül��"Ğumme, c.1, s.146; İhkâkü’l��"Hak, c.5, s.632; İsbâtü’l��"Hüdât, c.2, s.210).
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurdu: “Hak, sürekli Ali’yle, Ali de hakla birliktedir; bu ikisi asla birbirlerinden farklılaşmaz, asla birbirinden ayrılmazlar. (Bihârü’l��"Envâr, c.38, s.35; İhkâkü’l��"Hak, c.5, s.637).

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100