Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Saîd b. Cübery, İbn Abbâs'tan Resûlullah'ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu nakletmiştir:
"Ben cennet şehriyim, Ali de onun kapısıdır. O hâlde kim cennete girmek isterse, kapısından gelsin." (El-Emâlî, Şeyh Tûsî, c.2, s.190; Menâkib-u Ali b. Ebî Tâlib, s.86).
Resûlullah (s.a.a.) Hz. Ali'ye (a.s) hitaben buyurdu ki: "Ben cennet şehriyim, sen de kapısısın. Ey Ali, kapısının dışındaki bir yerden cennete gireceğini zanneden, yalan söylemiştir." (El-Emâlî, Şeyh Tûsî, c.1, s.315; Bihârü'l-Envâr, c.40, s.200; El-İmâm Ali, c.2, s.475).
İmâm Hüseyin'in (a.s), babası Emirü'l-Müminin'den (a.s.) şöyle rivâyet ettiği nakledilmiştir:
"Resûlullah bana buyurdu ki: 'Sen cennete ilk girecek kimsesin.' 'Ya Resulallah, ben Senden de mi önce gireceğim?' dedim. 'Evet, sen Benim ahiretteki sancaktarım olacaksın, nasıl ki dünyada sancaktarımsın; sancağı taşıyan ise önde hareket eder' buyurdu." (İlelü'ş-Şerâyi', s.173).
Resûlullah (s.a.a), Hz. Ali'ye (a.s) hitaben buyurdu ki: "Ya Ali, sen ve senin yarenin cennettesiniz; sen ve senin izleyicilerin ya Ali cennettesiniz!" (El-Emâlî, Şeyh Tûsî, c.1, s.57; Bihârü'l-Envâr, c.7, s.178).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Kıyâmet günü olduğunda, Benim için Arş'ın sağ tarafında kırmızı yakuttan bir çadır kurulacaktır. İbrahim için Arş'ın sol tarafında yeşil bir çadır dikilecektir; bizim aramızda ise Ali b. Ebî Tâlib için beyaz inciden bir çadır kurulacaktır. İki Halil'in arasında yer alan habib hakkında ne dersiniz?!!" (Ravzatü'l-Vâizin, c.1, s.128; Et-Terâif, s.74; Ferâidu's-Simtayn, c.1, s.104).
Resûlullah (s.a.a.), Hz. Ali'ye hitaben buyurdu ki: "Ya Ali, sen cennette Benim sarayımda kızım Fâtıma'yla birlikte olacaksın; o senin dünya ve ahirette eşin olacaktır, Ben de senin arkadaşın." Ardından şu âyeti okudular: "Köşkler/divanlar üzerinde karşı karşıya oturan kardeşler olacaklardır. Onlar Allah için birbirlerini sevdikleri hâlde birbirlerine bakacaklardır." (Hicr, 47). (Bihârü'l-Envâr, c.36, s.72).
Resûlullah (s.a.a) Hz. Ali'ye (a.s) hitaben buyurdu ki: "Senin cennetteki yerin, Benim evimin karşısında olacaktır." (İhkâkü'l-Hak, c.6, s.189).
Resûlullah'ın (s.a.a.) Hz. Ali'nin (a.s) elinden tutarak şöyle buyurduğu rivâyet edilmiştir:
"Ya Ali, cennetteki menzilinin, Benim menzilimin karşısında olmasına razı değil misin?" Hz. Ali, "Evet razıyım, anam-babam Sana feda olsun ya Resûlallah" deyince şöyle buyurdu: "Hiç şüphesiz senin cennetteki menzilin Benim menzilimin önünde olacaktır." (El-Müstedrek, s.353; İhkâkü'l-Hak, c.6, s.187).
Hz. Zeyneb, annesi Hz. Fâtıma'dan (a.s.) şöyle nakletmiştir:
"Allah Resulü (s.a.a.) Hz. Ali'ye (a.s.) baktı ve şöyle buyurdu: İşte bu, cennettedir." (İhkâkü'l-Hak, c.6, s.219)
Abdullah b. Ömer, Resûlullah'tan (s.a.a) şöyle nakletmiştir: "Ya Ali, sen cennettesin." (İhkâkü'l-Hak, c.6, s.218).
Senetli bir hadiste Resûlullah'ın (s.a.a.) Hz. Ali'ye (a.s) hitaben şöyle buyurduğu nakledilmiştir:  "Ya Ali, sen cenneti ve (cehennem) ateşini bölensin; senin muhabbetinle iyiler kötülerden tanınır; hayır ve şer ehli insanlar ve mü'minlerle kâfirler birbirinden ayrılır." (El-Emâlî, Şeyh Saduk, s.48).  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100