Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Ben korkutucuyum, Ali ise hidâyet edendir. Ya Ali, seninle hidâyet arayanlar hidâyet bulacaklardır." (İhkâkü'l-Hak, c.4, s.301).
İmam Ca'fer-i Sâdık (a.s.), babası İmam Muhammed Bâkır'dan (a.s.), o da İmâm Zeynü'l-Âbidîn'den (a.s.), o da babası İmam Hüseyin'den (a.s.), o da Hz. Emirü'l-Müminin Ali'den (a.s.) şöyle nakletmiştir: "Resûlullah (s.a.a.) bana buyurdu ki: Ey Ali, sen mü'minlerin emiri ve muttakilerin imamısın. Ya Ali, sen vasîlerin efendisi, peygamberlerin ilminin vârisi, sıddıkların en iyisi ve önde gidenlerin en üstünüsün. Ya Ali, sen dünya kadınlarının efendisinin eşi ve gönderilmiş resullerin en iyisinin halifesisin. Ya Ali, sen mü'minlerin mevlâsı ve Benden sonra bütün insanların üzerindeki hüccetisin. Seni seven cenneti ve sana düşman olan (cehennem) ateşini hak etmiştir. Ya Ali, beni nübüvvete seçen ve bütün yaratıklardan üstün kılan (Allah'a) and olsun ki, eğer bir kimse Allah-u Teâlâ'ya bin yıl ibâdet etse dahi, senin ve senin evladından olan imamların velâyetini kabul ettiği takdirde ancak Allah ondan bu ibâdetini kabul eder; senin velâyetin ise ancak senin ve senin evladından olan imamların düşmanlarından teberri edildiği takdirde kabul olur. Bunu Cebrâîl bana haber verdi; isteyen iman eder, istemeyen de kâfir olur!" (Kenzü'l-Fevâid, s.185). 
İbn Abbâs, Resûlullah'ın (s.a.a.) Hz. Ali'ye (a.s.) hitaben şöyle buyurduğunu nakletmiştir: "Ya Ali, sen Müslümanların imamı, Mü'minlerin Emiri, yüzü akların önderi ve Benden sonra bütün halkın üzerindeki Allah'ın hüccetisin. Sen vasîlerin efendisi ve peygamberlerin efendisinin vasîsisin. Ya Ali, Ben yedinci göğe, oradan da Sidretü'l-Müntehâ'ya ve oradan da nur perdelerinin bulunduğu yere götürüldüğümde ve Rabb'im Benimle münacat etme lütfunda bulunduğunda, bana şöyle buyurdu: 'Ya Muhammed!' Ben, 'Emrine amadeyim ey Benim Rabb'im, Sen bereketli ve yücesin!' dedim; devamen şöyle buyurdu: 'Hiç şüphesiz Ali, Benim velilerimin imamıdır ve Bana itaat eden kimsenin nurudur. O, muttakilere elzem kılınan kelimedir; kim ona itaat ederse, bana itaat etmiş olur; kim ona karşı gelirse, Bana karşı gelmiş sayılır; bunu ona müjde ver.'"
Hadisi dinleyen Hz. Ali, "Ya Resulallah, benim makamım orada zikredilecek kadar yücelmiş mi?!" dediğinde, "Evet ya Ali, bunun için Rabb'ine şükret" buyurdu. Bunun üzerine Hz. Ali (a.s.), Allah'ın kendisine verdiği nimetlere şükür için secdeye kapandı. Ardından Allah Resulü şöyle buyurdu: "Kaldır başını ya Ali, Allah seninle meleklerine iftihar etti." (Bihârü'l-Envâr, c.18, s.337). Bir hadisinde Allah Resulü'nün (s.a.a.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: "Hiç şüphesiz Ben Ali'denim, Ali de Bendendir; o Benim tıynetimden yaratılmıştır. Benden sonra halkın imamı da odur; Benim sünnetimden ihtilaf ettiklerini onlara açıklayacaktır. O, Mü'minlerin Emiri, yüzü akların önderi, mü'minlerin reisi, vasîlerin en iyisi, dünya kadınlarının efendisinin eşi ve hidâyet imamlarının babasıdır. Ey insanlar, kim Ali'ye muhabbet beslerse, Ben de ona muhabbet beslerim ve kim Ali'ye buğzederse, Ben de ona buğzederim. Kim Ali'yle ilişkide olursa, ben de onunla ilişki kurarım ve kim Ali'yle ilişkisini keserse, Ben de onunla ilişkimi keserim. Kim Ali'ye cefa ederse, Ben de ona cefa ederim. Kim Ali'yi severse, Ben de onu severim ve kim Ali'ye düşmanlık beslerse, Ben de ona düşman kesilirim." (El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.109). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100