Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmam Muhammed Bâkır’dan (a.s.) şöyle rivâyet edilmiştir: 
“Câbir b. Abdullâh Ensârî’den duydum; diyordu ki: Resûlullah (s.a.a.) bir gün Ümm-ü İbrahim’in (Hz. Mâriye) evinde idi, yanında da ashabından bir gurup bulunuyordu. O sırada Ali b. Ebî Tâlib (a.s.) geldi. Allah Resulü (s.a.a.) onu gördüğünde, şöyle buyurdu: ‘Ey insanlar, Benden sonra insanlar için en hayırlı olan kimse geldi; o sizin mevlânızdır; onun itaati, aynı Benim itaatim gibi farzdır ve ona karşı gelmek, aynı Bana karşı gelmek gibi haramdır. Ey insanlar, Ben hikmet eviyim, Ali de onun anahtarıdır; eve ancak anahtarıyla ulaşılır. Beni sevdiğini zannedip de Ali’ye düşmanlık besleyen kimse, yalan söylemiştir.” (El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.289).
Esbağ b. Nübâte diyor ki; Selmân-ı Fârisi’ye Ali b. Ebî Tâlib sorulduğunda şöyle dedi: 
“Ben Resûlullah’tan (s.a.a.) duydum ki, şöyle buyuruyordu: Ali b. Ebî Tâlib’den asla ayrılmayın; şüphesiz o sizin mevlânızdır. O hâlde onu sevin; o sizin büyüğünüzdür. O hâlde ona uyun; o sizin âliminizdir. O hâlde ona saygı gösterin; o sizin cennete doğru kılavuzunuzdur. O hâlde onun önünde ta’zim edin ve sizi davet ettiğinde, davetini kabul edin; size emirde bulunduğu vakit, itaat edin. Onu Benim sevgim için sevin ve Benim saygım için ona saygı gösterin. Ali hakkında size bu söylediklerimin hepsi, Rabb’imin Bana emrettiği şeylerdir.” (Bihârü’l-Envâr, c.39, s.152).
İmam Zeynü’l-Âbidîn (a.s.), babası İmam Hüseyin’den (a.s.), o da Hz. Emirü’l-Müminin Ali’den (a.s.), Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu nakletmişlerdir:
“Şüphesiz Allah, Benim itaatimi size farz kılmış ve Bana karşı gelmekten sakındırmıştır; aynı şekilde Benden sonra Ali’nin itaatini de size farz kılmış ve ona karşı gelmekten sakındırmıştır. O Benim vasîm ve vârisimdir; o Bendendir, Ben de ondanım; onun sevgisi iman ve buğzu küfürdür; onu seven Beni sevendir ve ona düşman olan Bana düşmandır. O, Benim mevlâsı olduğum herkesin mevlâsıdır; Ben ise her erkek ve kadın Müslümanın mevlâsıyım; Ben ve o bu ümmetin iki babalarıyız.” (İhkâkü’l-Hak, c.4, s.100; Yenâbîü’l-Mevedde, s.123).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Allah, sizlere Benden sonra Ali’nin itaatini farz kılmıştır; nasıl ki Benim itaatim sizlere farzdır. Yine sizleri ona karşı gelmekten, sakındırmıştır; nasıl ki Bana karşı gelmekten, sizi sakındırmıştır. Ali’nin sevgisi iman ve onun düşmanlığı küfürdür; Ben ve o bu ümmetin iki babalarıyız.” (İhkâkü’l-Hak, c.7, s.216).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ali’nin itaati Benim itaatimdir ve ona karşı gelmek Bana karşı gelmektir.” (Ferâidü’s-Simtayn, c.1, s.179).
Ebûzer’in Resûlullah’tan (s.a.a.) naklettiği bir hadis de şöyledir; buyurdu: 
“Kim, Bana itaat ederse, Allah’a itaat etmiştir ve kim, Bana karşı gelirse, Allah’a karşı gelmiştir. Aynı şekilde kim Ali’ye itaat ederse, Bana itaat etmiştir ve kim, Ali’ye karşı gelirse, Bana karşı gelmiştir.” (Fezâilü’l-Hamse, c.2, s.95).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100