Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Ali Mü'minlerin Emiridir." (İhkâkü'l-Hak, c.15, s.222). 
Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: "Eğer insanlar Ali'nin ne zaman Emirü'l-Müminin olarak adlandırıldığını bilselerdi, onun faziletini inkâr etmezlerdi. Henüz Âdem ruh ve ceset arasındayken Ali, Emirü'l-Müminin olarak adlandırıldı. Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır: 'Kıyamet gününde, biz bundan habersizdik demeyesiniz diye Rabbin Ademoğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini çıkardı, onları kendilerine şahit tuttu ve dedi ki: Ben sizin Rabbiniz değil miyim?' (Onlar da), Evet (buna) şâhit olduk, dediler.' (A'râf, 172). Bunun üzerine melekler 'evet' dediler.' Allah-u Teâlâ da şöyle buyurdu: 'Ben sizin Rabb'inizim, Muhammed sizin peygamberiniz ve Ali de sizin veliniz ve emirinizdir.'" (Gâyetü'l-Merâm, s.87; Bihârü'l-Envâr, c.40, s.77; İsbâtü'l-Hüdât, c.2, s.291; İhkâkü'l-Hâk, c.4, s.275). 
Senetli bir hadiste, Resûlullah'tan (s.a.a.) şöyle rivâyet edilmiştir: "Ben geceleyin semaya çıkarıldığımda, Rabb'ime iki yay kadar veya daha yakındım. Rabb'im Bana vahyetmesi gerekeni vahyetti. Sonra şöyle buyurdu: Ey Muhammed, Ali b. Ebî Tâlib'i Emirü'l-Mü'minîn diye çağır; Ben ne ondan önce başka birisini bu isimle isimlendirmişim, ne de ondan sonra." (El-Emâlî, Şeyh Tûsî, c.1, s.30). 
İmam Ca'fer-i Sâdık'tan (a.s.) şöyle nakledilmiştir: "Velâyet, (Allah tarafından) indirildiğinde ve Resûlullah (s.a.a.) Gadîr-i Hum'da (Müslümanlara), 'Ali'ye Emirü'l-Mü'minîn unvanıyla selâm verin' buyurduğunda, iki kişi şöyle dediler: 'Bu söz Allah'tan mı, yoksa Allah Resulü'nden mi?' Allah Resulü cevaplarında şöyle buyurdu: 'Evet, hem Allah'tan ve hem de Resulü'nden; o, hak olarak Mü'minlerin Emiri, muttakilerin imamı ve yüzü akların önderidir; Allah onu Kıyâmet gününde Sırât'ın üzerinde oturtacak ve o, sevenlerini cennete ve düşmanlarını da (cehennem) ateşine sokacaktır.'" (Bihârü'l-Envâr, c.36, s.169). 
Büreydetü'l-Eslemî'ye dayandırılan bir rivâyete göre diyor ki: "Allah Resulü (s.a.a.) ashabına, Ali'yi (a.s.) Mü'minlerin Emiri unvanıyla selâmlamalarını emretti. Ömer b. Hattab, 'Ya Resûlallah, bu emir Allah'tan mıdır, yoksa Allah'ın Resulünden mi?' dedi. Allah Resulü, 'Hem Allah'tandır hem de Resulü'nden' "buyurdu." (Hasâisü'l-Eimme, s.67; Keşfü'l-Yakîn, s.207; Bihârü'l-Envâr, c.37, s.311). 
İmam Ca'fer-i Sâdık (a.s.), babaları kanalıyla, Resûlullah'tan (s.a.a.) nakletmiştir: "Ya Ali, sen Mü'minlerin Emiri ve muttakilerin imamısın; sen vasîlerin efendisi, peygamberlerin ilminin vârisi ve gönderilmiş elçilerin en iyisinin halifesisin. Ya Ali, sen mü'minlerin mevlâsısın. Ya Ali, sen Benden sonra, bütün insanlar üzerindeki hüccetisin." (İsbâtü'l-Hüdât, c.2, s.241). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100