Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmam Ali Rızâ (a.s.), babaları kanalıyla Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmiştir:
“Kim kurtuluş gemisine binmeyi, ‘ürvetü’l-vuskâ/Allah’ın sağlam kulpuna sarılmayı ve Allah’ın muhkem ipine tutunmayı istiyorsa, Ali’yi sevsin ve onun düşmanına, düşman olsun ve onun evladından olan hidâyet imamlarına uysun; hiç kuşkusuz onlar Benden sonra Benim halifelerim, vasîlerim ve Allah’ın halkın üzerindeki hüccetleridirler; onlar ümmetimin efendileri ve takvalıları, cennete götüren önderlerdirler; onların hizbi Benim hizbimdir ve Benim hizbim, Allah’ın hizbidir; onların düşmanlarının hizbi ise, Şeytan’ın hizbidir.” (İsbâtü’l-Hüdât, c.2, s.483; Bihârü’l-Envâr, c.23, s.144).
Yine Ammâr b. Yâsir’den nakledilmiştir; Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu:
“İnsanlardan Bana iman eden ve Beni tasdik eden herkese Ali b. Ebî Tâlib’in velâyetini vasiyet ediyorum; kim onu kendisine veli edinirse, Beni veli edinmiştir ve kim Beni veli edinirse, Allah’ı veli edinmiştir; kim onu severse, Beni sevmiştir ve kim Beni severse, Allah’ı sevmiştir; kim ona düşmanlık beslerse, Bana düşmanlık beslemiştir ve Bana düşmanlık besleyen ise, kesinlikle Allah’a düşman kesilmiştir.” (İhkâkü’l-Hak, c.6, s.435).
Senetli bir hadiste, Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle rivâyet edilmiştir:
“Kim Benim gibi yaşamayı ve Benim gibi ölmeyi ve Rabb’imin Bana vaad ettiği ebedilik cennetinde yerleşmeyi arzuluyorsa, Ali b. Ebî Tâlib’in velâyetini kabul etsin. Hiç kuşkusuz o sizi hidâyetten çıkarmaz ve herhangi bir dalalete de sürüklemez.” (İhkâkü’l-Hak, c.5, s.107; Müstedrekü’s-Sahîhayn, c.3, s.128).
Resûlullah’tan (s.a.a.) nakledilen bir hadiste şöyle geçmektedir: 
“Ey insanlar, bu, Allah’ın hazinesi olan Ali b. Ebî Tâlib’dir; kim bu gün ve bu günden sonra onu sever ve velâyetini kabul ederse, Allah ile olan ahdine vefa etmiş ve üzerine farz olanı yerine getirmiştir. Yine kim bu gün ve bu günden sonra ona düşmanlık beslerse, Kıyâmet günü kör ve sağır olarak gelecektir ve Allah indinde hiçbir hüccet ve dayanağı olmayacaktır.” (Gâyetü’l-Merâm).
Senetli bir hadiste, Câbir b. Abdullah, Abdullah b. Mes’ûd’dan şöyle duyduğunu nakletmektedir: Allah Resulü (s.a.a) buyurdu ki: “Bana iman eden ve Ali’yi sevip onun velâyetini kabul eden kimse, ateşe haram kılınmıştır. Ali ile münakaşa eden ve ona düşmanlık besleyen kimseyi ise Allah lanetlemiştir. Ali Bana yakınlıkta iki göz ile kaş arasının derisi gibidir.” (El-Emâlî, Şeyh Tûsî, c.1, s.301).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100