Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Resûlullah’tan (s.a.a) şöyle nakledilmiştir: “Allah-u Teâlâ buyuruyor ki: Kim Bana, Benim peygamberime ve velime iman ederse, onu cennete sokarım; ne durumda olursa olsun.” (Ferâidü’s-Simtayn, c.1, s.306).
Bir hadiste, Ebûzer-i Gıfârî, Resûlullah’tan (s.a.a) şöyle nakletmiştir: “Kim, Benim gibi yaşamayı, Benim gibi ölmeyi ve Rabb’imin hazırladığı Adn cennetinde yer almayı istiyorsa, Benden sonra Ali’nin velâyetini kabul etsin. Onu seveni sevsin ve ondan sonraki imamlara uysun; hiç kuşkusuz onlar, Benim ıtretimdirler; Allah onları Benim etim ve kanımdan yaratmıştır; onlar Benim idrak ve ilmime sahiptirler; ümmetimden onların fazilet ve üstünlüklerini inkâr edenlerin vay haline! Allah onları Benim şefaatime ulaştırmasın.” (El-Emâlî, Şeyh Tûsî, c.2, s.191).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Sizden her kim, Benden sonra kurtuluşa ermek istiyorsa, Ali b. Ebî Tâlib’in velâyetine sarılsın; hiç kuşkusuz en büyük sıddık ve en yüce fârûk odur; o, Benden sonra her Müslümanın imamıdır.” (İsbâtü’l-Hüdât, c.2, s.288).
İmam Muhammed Bâkır’dan (a.s), o da babalarından, onlar da Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmişlerdir: “Kim Sırât’tan fırtına hızıyla geçmeyi ve sorgusuz bir şekilde cennete girmeyi istiyorsa, Benim veli, vasî, arkadaşım ve ailem ve ümmetim üzerindeki halifem olan Ali b. Ebî Tâlib’in velâyetini kabul etsin; kim de cehennem ateşine girmek isterse, onun velâyetini terk etsin; Rabb’imin izzet ve celaline and olsun (ki bu böyledir). Hiç kuşkusuz o, tek giriş yeri olan Allah kapısıdır. Sırât-ı Müstakîm (dosdoğru yol) odur; o, o kimsedir ki, Allah Kıyâmet günü onun velâyetinden (insanları) hesaba çekecektir.” (Bihârü’l-Envâr, c.38, s.97; İsbâtü’l-Hüdât, c.2, s.57).
Muhammed b. Fuzayl, Ebu’l-Hasan’dan (a.s.) şöyle nakletmiştir: “Ali’nin velâyeti peygamberlere ait ‘Suhuf’un hepsinde yazılıdır; Allah seçtiği her peygamberi, Muhammed’in (s.a.a.) nübüvveti ve Ali’nin (a.s.) vesâyeti (vasîliği) ile göndermiştir.” (Bihârü’l-Envâr, c.46, s.38; El-Kâfî, c.1, s.437).
Esbağ b. Nübâte’den Hz. Emirü’l-Müminin’in (a.s.) hutbelerinin birisinde şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Ey insanlar, ben yaratıkların imamı, yaratılmışların en iyisinin vasîsi ve tertemiz hidâyetçiler olan (Peygamber) ıtretinin babasıyım; ben Resûlullah’ın kardeşi, vasîsi, seçtiği ve sevdiği habibiyim; ben Mü’minlerin Emiri, yüzü akların imamı ve vasîlerin efendisiyim; benim harbim, Allah’ın harbidir ve benim barışım, Allah’ın barışıdır; benim itaatim Allah’ın itaati ve benim velâyetim, Allah’ın velâyetidir; bana uyanlar, Allah’ın velisi ve bana yardımda bulunanlar, Allah’ın yardımcılarıdırlar.” (Yenâbîü’l-Mevedde, s.81; İhkâkü’l-Hak, c.4, s.101).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100