Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ali, vasîlerin en üstünüdür.” (İhkâkü’l–Hak, c.15, s.263).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ali, Benden sonra Ehl–i Beyt’im ve ümmetim üzerindeki vasîmdir.” (İhkâkü’l–Hak, c.15, s.170).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ali, vasîlerin hâtemidir.” (İhkâkü’l–Hak, c.15, s.173).
İmam Rızâ (a.s.), babaları kanalıyla, Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Ya Ali, sen Benim borcumu eda edeceksin ve sen Benim ümmetime halifem olacaksın.” (Bihârü’l–Envâr, c.38, s.112).
Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Ya Ali, sen Benim vasîm ve halifemsin; kim senin vasîliğini ve halifeliğini inkâr ederse, o Benden değildir ve Ben de ondan değilim. Ben Kıyâmet günü onun hasmı (davacısı) olacağım.” (Hilyetü’l–Ebrâr, c.1, s.236).
Selmân–ı Fârisî, Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmiştir: “Benim vasîm olan ve sırlarımı taşıyan ve Kendimden sonraya bıraktıklarımın en iyisi olan, Ali b. Ebî Tâlib’dir.” (İsbâtü’l–Hüdât, c.2, s.232).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Her peygamberin bir vasîsi ve vârisi vardır; şüphesiz Ali de Benim vasîm ve vârisimdir.” (İhkâkü’l–Hak, c.4, s.72; Menâkıb–u Ali b. Ebî Tâlib, s.201).
İbn Abbâs, diyor ki: “Resûlullah’ın (s.a.a.) Hz. Ali’ye (a.s) şöyle buyurduğunu duydum: Ya Ali, sen Benim vasîmsin; ben Rabb’imin emriyle seni vasî kıldım. Sen Benim halifemsin; Ben Rabb’imin emriyle seni Kendime halife olarak tayin ettim. Ya Ali, Benden sonra, ümmetimin ihtilaf ettiği şeyleri sen onlara açıklayacak ve onların arasında, Benim oturduğum makama oturacaksın; senin sözün, Benim sözüm ve senin emrin, Benim emrim sayılır; sana itaat, Bana itaat, Bana itaat ise Allah’a itaat sayılır; sana karşı gelmek, Bana karşı gelmek, Bana karşı gelmek ise Allah’a (Azze ve Celle) karşı gelmektir.” (Men Lâ Yahzurhü’l–Fakih, c.4, s.132; İsbâtü’l–Hüdât, c.2, s.23).
Senetli bir hadisin, bir bölümünde şöyle nakledilmiştir. “Ya Ali, sen Benim vasîm ve halifemsin, kim senin vasîlik ve halifeliğini inkâr ederse, Benden değildir. Ben de ondan değilim ve Ben Kıyâmet gününde onun hasmı olacağım.” (El–Emâlî, Şeyh Sadûk, s.47).
Muhammed b. Fırât, İmam Muhammed b. Ali’den (a.s.), o da babalarından şöyle nakletmiştir; Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ali b. Ebî Tâlib, Allah’ın ve Benim halifemdir; Allah’ın ve Benim hüccetimdir; Allah’ın ve Benim kapımdır; Allah’ın ve Benim seçtiğim kimsedir; Allah’ın ve Benim habibimdir; Allah’ın ve Benim halilimdir (dostumdur) ve Allah’ın ve Benim kılıcımdır.” (Bihârü’l–Envâr, c.26, s.263).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100