Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Kim Benden sonra Ali’nin imametini bilerekten inkâr ederse, Benim nübüvvetimi inkâr etmiştir; kim de Benim nübüvvetimi bilerekten inkâr ederse, Allah’ın rubûbiyetini inkâr etmiştir.” (Bihârü’l-Envâr, c.27, s.61).
Abdullah İbn Abbâs, Resûlullah’tan (s.a.a.) nakletmiştir; buyurdu: “Kim Benden sonra Ali’nin (a.s.) imametini inkâr ederse, Benim hayatımda Benim nübüvvetimi inkâr eden kimse gibi olur; kim de Benim nübüvvetimi inkâr ederse, Aziz ve Yüce Rabb’inin rubûbiyetini inkâr eden kimse gibi olur.” (Bihârü’l-Envâr, c.38, s.109; El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.522; İsbâtü’l-Hüdât, c.2, s.71).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu: “Ya Ali, kim seni ve senin zürriyetinden olan mutahhar (İmamlardan) bir tanesini inkâr ederse, hiç kuşkusuz beni inkâr etmiş olur!” (Avâl’il-Liâlî, c.4, s.85). 
Muhammed b. Fazl, İmam Ali Rızâ’nın (a.s.) babaları kanalıyla Allah Resulü’nden (s.a.a.) şöyle rivâyet ettiğini nakleder: “Ya Ali, sen ve senden sonraki (diğer) imamlar, Allah’ın kullarına hücceti ve yaratıkları arasında nişanelerisiniz. Kim, sizden bir tanesini bile inkâr ederse, aslında Beni inkâr etmiştir; kim de sizden birisine karşı gelirse, aslında Bana karşı gelmiştir; size cefa eden, Bana cefa etmiştir; kim sizinle ilişki kurarsa, Benimle kurmuştur; kim size itaat ederse, Bana itâat etmiştir; kim size dost olursa, Bana dost olmuş ve kim size düşmanlık yaparsa, Bana düşmanlık yapmıştır; zira hiç şüphesiz sizin hepiniz Bendensiniz; Benim tıynetimden yaratılmışsınız; Ben de sizdenim!” (İsbâtü’l-Hüdât, c.1, s.519). 
Hüseyin b. Ebî Alâ, diyor ki, İmam Cafer-i Sâdık’tan (a.s.) duydum ki şöyle buyurdu: “Eğer bütün yeryüzü halkı, Emirü’l-Müminin’i (a.s.) (hakkı bildikleri hâlde) inkâr etmiş olsaydı, Allah hepsine topyekun azap eder ve (cehennem) ateşine sokardı!” (İkâbü’l-A’mâl, s.249). 
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Kim, ashabımdan herhangi birisini Ali’den üstün tutarsa, hakkın üzerine perde çekmiştir.” (El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.522; İsbâtü’l-Hüdât, c.2, s.71; Envârü’l-Hidâye, s.137; Bihârü’l-Envâr, c.38, s.14; Gâyetü’l-Merâm, s.454). 
Ebûzer-i Gıfârî Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Kimseyi, Ali’ye tercih konusu yapmayın ki hakkın üzerini örtenlerden olursunuz! Kimseyi de ondan üstün saymayın ki gerisin geriye dönenlerden olursunuz!” (Bihârü’l-Envâr, c.38, s.14; El-Emâlî, Şeyh Tusî, c.1, s.15). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100