Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Saîd b. Tarîf, İmam Muhammed Bâkır’dan (a.s.) Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu nakletmektedir: “Bilin ki Cebrâîl Bana geldi ve şöyle dedi: Ey Muhammed, Rabb’in seni Ali b. Ebî Tâlib’in sevgisine ve velâyetine emrediyor.” (Besâirü’d-Derecât, s.74). 
Musâ b. İsmail, babasından, o da dedesinden, o da babası İmâm Cafer-i Sâdık’tan (a.s), o da babası İmam Muhammed Bâkır’dan (a.s.), o da Câbir b. Abdullah’tan Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Cebrâîl, Allah indinden Bana gelerek, yeşil bir yaprak getirdi. O yaprağın üzerinde beyaz bir yazıyla şöyle yazılıydı: Hiç kuşkusuz Ben Ali b. Ebî Tâlib’in muhabbetini, yaratıklarıma farz kıldım. O hâlde bunu onlara ilet.” (İhkâkü’l-Hak, c.7, s.187; Bihârü’l-Envâr, c.39, s.297).
İmam Hüseyin (a.s.) Sa’d b. Ubâde’ye dayandırarak Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmektedir: “Ben göğe çıkarıldığımda ve Rabb’ime iki yay veya daha yakın olduğumda Allah-u Teâlâ tarafından Bana şöyle nida edildi: ‘Ey Muhammed, yeryüzünde kimin Seninle birlikte olmasını istiyorsun?’ Dedim ki: ‘Aziz ve Cabbâr (Rabb’im) kimi sever ve sevmemi emrederse, onu severim.’ Allah-u Teâlâ’dan şu nidayı duydum: ‘Ey Muhammed, Ali’yi sev; zira Ben onu ve onu seveni seviyorum.’” (İhkâkü’l-Hak, c.7, 152).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ey insanlar, Ali’yi sevin; zira hiç şüphesiz Allah onu seviyor.” (İhkâkü’l-Hak, c.7, s.146). 
Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle rivâyet edilmiştir: “Hiç kuşkusuz Benden sonra Ali, sizin velinizdir. O hâlde Ali’yi sevin; zira o ancak emredildiğini yapmaktadır.” (İhkâkü’l-Hak, c.15, s.111). 
Ebû Saîd-i Hudrî, Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmiştir: “Ali’yi sevin; zira hiç şüphesiz onun eti, Benim etimden ve onun kanı, Benim kanımdandır; ümmetimden onun hakkındaki ahdimi zayi edenleri ve onun hakkındaki vasiyetimi unutanları, Allah rahmetinden uzak kılsın! Onların Allah hakkında bir nasibi yoktur.” (El-Emâlî, Şeyh Tûsî, c.1, s.67; Bişâretü’l-Mustafâ, s.90).
Resûlullah’tan (s.a.a.) nakledilen bir hadiste şöyle geçmektedir: “Bilin ki kim Ali’yi severse, Beni sevmiştir; kim de Beni severse, Allah ondan razı olur; Allah da bir kimseden razı olursa, onu cennetle mükâfatlandırır.” (Bihârü’l-Envâr, c.27, s.114; Fezâilü’ş-Şîa, s.2).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100