Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmam Muhammed Bâkır'ın (a.s.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir:  "Eğer Allah, bir kimsenin kalbinde Ali b. Ebî Tâlib'in sevgisini sabit kılarsa, bir ayağı sürçerse, Allah onun diğer ayağını sabit kılar." (Keşfü'l–Ğumme, c.1, s.388; Bişâretü'l–Mustafâ, s.125). 
İmam Muhammed Bâkır (a.s.), babaları kanalıyla, Resûlullah'ın (s.a.a.) Hz. Ali'ye hitaben şöyle buyurduğunu nakletmiştir:  "Eğer senin sevgin, bir mü'minin kalbinde sabitleşirse, onun Sırât üzerinde bir ayağı kayarsa, diğer ayağı sabit kalır ve bilahare de Allah onu seni sevmekle cennete götürür." (Fezâilü'ş–Şîa, s.6; Bihârü'l–Envâr, c.27, s.77).  
Abdullah b. Müsennâ b. Temâme b. Abdullah b. Enes b. Mâlik, babasından o da dedesinden Resûlullah'ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu nakletmişlerdir: "Kıyâmet günü olup da Sırât, cehennem üzerine kurulduğunda, onun üzerinden ancak Ali b. Ebî Tâlib'in velâyetinin yazılı olduğu bir geçiş iznine sahip olan kimse geçecektir. Kur'ân'da geçen 'Durdurun onları; onlar sorgulanacaklardır' (Saffât, 24) âyetinde de sorulacak şey, Ali b. Ebî Tâlib'in velâyetidir." (Bihârü'l–Envâr, c.8, s.68; Bişâretü'l–Mustafâ, s.144; Et–Terâif, s.74; Keşfü'l–Yakîn, 304; Abekâtü'l–Envâr, c.2, s.776; Yenâbîü'l–Mevedde, s.113).  
Mâlik b. Enes, İmam Ca'fer–i Sâdık'tan (a.s.), o da babaları kanalıyla Resûlullah'tan (s.a.a.) şöyle nakletmiştir: "Kıyâmet günü olduğunda ve Sırât cehennemin kenarına kurulduğunda, ondan ancak yanında Ali b. Ebî Tâlib'in velâyetiyle kurtuluş beratı bulunan kimse geçebilecektir." (Bişâretü'l–Mustafâ, s.274)  
Yine senetli bir hadiste, İmam Muhammed b. Bâkır (a.s.) babalarından, onlar da Resûlullah'tan (s.a.a.) şöyle nakletmişlerdir:  "Kim Sırât'ın üzerinden süratli bir rüzgar gibi geçmeyi ve cennete sorgulanmadan girmeyi istiyorsa, Benim dostum, vasîm, arkadaşım ve ailem ve ümmetime halifem olan Ali b. Ebî Tâlib'in velâyetini kabul etsin; kim de cehenneme girmek istiyorsa, onun velâyetini reddetsin; Rabb'imin izzet ve celaline and olsun ki, o (Ali), Allah'ın girilmesi gereken kapısıdır; o, sırât–ı müstakimdir; o, Kıyâmet günü, velâyetinden insanların sorgulanacağı birisidir." (El–Emâlî (Şeyh Sadûk, s.237). 
İmam Muhammed Bâkır'dan (a.s.) nakledilen bir hadis de şöyledir; Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki:  "Ya Ali, Kıyâmet günü olduğunda, Ben, sen ve Cebrâîl, Sırât'ın üzerinde oturacağız. Böylece senin velâyetinle kurtuluş beratı yanında olmayan hiçbir kimse, oradan geçemeyecektir." (Meân'il– Ahbâr, s.31).  
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Kıyâmet günü olduğunda, Allah iki meleğe emredip Sırât üzerinde oturtacak; böylece Ali b. Ebî Tâlib'den beratı olmayan kimse oradan geçemeyecektir; kimin de yanında beratı olmazsa, Allah onu yüz üstü cehenneme atacaktır. Allah–u Teâlâ da, 'Durdurun onları; onlar sorgulanacaklardır' âyetinde bunu kastetmiştir." (İhkâkü'l–Hak, c.3, s.105). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100