Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Bir diğer hadiste Allah Resulü'nden (s.a.a) şöyle rivâyet edilmiştir: "Ali b. Ebî Tâlib'in sevgisi, kökü cennette ve dalları dünyada olan bir ağaçtır; kim onun dallarından bazısına tutunursa, onu cennete götürürler. Ali b. Ebî Tâlib'in düşmanlığı ise kökü (cehennem) ateşinde ve dalları dünyada olan bir ağaçtır, kim onun dallarından bazısına tutunursa, onu (cehennem) ateşine sokarlar." (İhkâkü'l–Hak, c.5, s.78). 
Resûlullah (s.a.a.), Hz. Ali'ye (a.s) hitaben buyurdu ki: "Seni sevmek iman ve sana düşmanlık beslemek nifaktır; cennete ilk girecek kimse, seni seven ve (cehennem) ateşine ilk girecek kimse senin düşmanındır!" (Keşfü'l–Ğumme, c.1, s.91; İhkâkü'l–Hak, c.7,s.247; Nurü'l–Ebsâr, s.90). 
İmam Muhammed Bâkır'dan (a.s.) şöyle nakledilmiştir: "Ali'yi sevmek iman ve ona düşmanlık beslemek nifaktır." Sonra İmâm (a.s) şu âyeti (Hucurât, 7) okudular: "Allah, imanı size sevdirdi ve onu sizin kalplerinizde süsledi." (Ferâtü'l–Kûfî Tefsiri, s.162).  
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Ya Ali, sen, bu ümmetin Allah ve Resulü'ne ilk iman edenisin; Allah ve Resulü'ne ilk hicret edenisin; Resulü'yle en son konuşanı–vedalaşanı da yine sen olacaksın. Canımı elinde tutan (Allah'a) yemin olsun ki seni ancak Allah'ın, kalbini iman ile imtihan ettiği mü'min sever ve sana ancak münafık veya kâfir olan kimse düşmanlık besler!" (El–Emâlî, Şeyh Tûsî, c.2, s.86). 
 Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Ya Ali, seni ancak takva sahibi mü'min sever ve sana ancak bedbaht olan münafık düşman olur." (Evâl'il–Liâlî, c.4, s.85). 
Hz. Ümmü Seleme diyor ki Resûlullah'ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu duydum: "Ali'yi ancak mü'min sever ve ona ancak münafık kimse düşman kesilir." (Teysîrü'l–Metâlib, s.74; El–İstîâb, c.3, s.1100; Cevâhirü'l–Metâlib, c.1, s.250). 
Hz. Ümmü Seleme yine Resûlullah'ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: "Ali'yi münafık olan sevmez ve mü'min olan da ona düşmanlık beslemez." (Et–Tâc, c.3, s.297; Sahîh–i Tirmizî, c.13, 168). 
 Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Ey insanlar, size yakınım olan kardeşim ve amcamın oğlu Ali b. Ebî Tâlib'i sevmeyi vasiyet ediyorum; onu ancak mü'min olan sever ve ona ancak münafık olan düşmanlık besler; kim onu severse, Beni sevmiştir ve kim ona düşmanlık beslerse, Bana düşman olmuştur; Bana düşman olanı ise Allah ateşle azaplandıracaktır!" (Mülhakât–u İhkâki'l–Hak, c.21, s.358). 
Resûlullah'ın (s.a.a.) bir hutbesinde şöyle buyurduğu rivâyet edilmiştir: "Size akrabam, kardeşim ve amcamın oğlu Ali b. Ebî Tâlib'i sevmeyi vasiyet ediyorum; zira hiç kuşkusuz onu mü'minden başkası sevmez ve ona münafıktan başkası düşman olmaz." (İhkâkü'l–Hak, c.7, s.193; Sünen–i İbn Mâce, c.1, s.54). 
Hz. Ali'nin (a.s.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: "Vallahi beni ancak mü'min olan sever ve bana ancak münafık olan buğzeder." (İhkâkü'l–Hak, c.7, s.195; El–Gadîr, c.3, s.118). 
Süveyd b. Gafele Resûlullah'tan (s.a.a.) şöyle duyduğunu nakletmiştir: "Ya Ali, seni mü'minden başkası sevmez ve sana münafıktan başkası buğzetmez." (Bihârü'l–Envâr, c.39, s.251; Sahîh–i Tirmizî, c.13, s.177; Müsned–i Ahmed b. Hanbel, c.1, s.207; Kenzü'l–Ummâl, c.11, s.598). 
 İbn Abbâs'tan şöyle rivâyet edilmiştir: "Resûlullah (s.a.a.) Ali'ye (a.s.) bakarak şöyle buyurdu: Seni ancak mü'min sever ve sana ancak münafık düşman olur; kim seni severse, Beni sevmiştir ve kim de sana düşman olursa, Bana düşman olmuştur. Benim dostum, Allah'ın dostudur ve Benim düşmanım, Allah'ın düşmanıdır. Benden sonra sana buğzeden kimsenin vay haline!" (İhkâkü'l–Hak, c.6, s.408). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100