Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Enes b. Mâlik Resûlullah’tan (s.a.a.) nakletmiştir; buyurdu: “Ey insanlar, çocuklarınızı onun (Ali’nin) sevgisiyle deneyin. Hiç kuşkusuz Ali, sizi bir dalalete çağırmaz ve bir hidâyetten de uzaklaştırmaz. O hâlde kim onu severse, sizden sayılır ve kim ona düşman olursa, sizden değildir.” (Mülhakât-u İhkâki’l-Hak,c.21, s.363).
Câbir b. Abdullah’tan şöyle rivâyet edilmiştir: “Bir gün biz, Ensâr’dan bir grup ile birlikte Resûlullah’ın (s.a.a.) yanındaydık. Allah Resulü (s.a.a.) bize şöyle hitab etti: Ey Ensâr topluluğu, çocuklarınızı Ali b. Ebî Tâlib’in sevgisiyle imtihan edin; hangisi onu severse, bilin ki helalzadedir; hangisi de sevmezse, bilin ki haramzadedir!” (El-İrşâd, Şeyh Müfîd, s. 27).
Peygamber (s.a.a.), Hayber Savaşı gününde, ashabına şöyle emretti: 
“Çocuklarınızı Ali b. Ebî Tâlib’in sevgisiyle imtihan edin; zira o, herhangi bir dalalete çağırmaz ve hiçbir hidâyetten uzaklaştırmaz. Onlardan hangisi onu severse, o sizdendir ve hangisi ona buğzederse, sizden değildir.” (İhkâkü’l-Hak, c.17, s.250).
Resûlullah’tan (s.a.a.) nakledilen bir hadiste Hz. Ali’ye (a.s.) şöyle buyurmaktadır: “Senin savaşın, Benim savaşımdır ve senin barışın, Benim barışımdır… Seni seven, cennettedir ve senin düşmanın, hiç şüphesiz ateştedir.” (İhkâkü’l-Hak, c.6, s.441).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ali’nin savaşı, Allah’ın savaşıdır ve Ali’nin barışı, Allah’ın barışıdır.” (El-İsnâ Aşeriyye, s.61; İhkâkü’l-Hak, c.5, s.43).
Ebû Musâ Hamîdî’den nakledilen bir hadiste, Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakledilmiştir: “Eğer, Allah senden hoşnut olduğu hâlde O’na kavuşmak istiyorsan, Ali’yi kendinden hoşnut eyle; zira hiç şüphesiz onun rızâsı, Allah’ın rızâsı ve gazabı, Allah’ın gazabıdır.” (İhkâkü’l-Hak, c.6, s.436).
Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakledilmiştir: “Kim Beni seviyorsa, mutlaka Ali’yi de sevsin; kim benim Ehl-i Beyt’imden birisine düşmanlık beslerse, Benim şefaatimden mahrum kalır.” (İhkâkü’l-Hak, c.6, s.413).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Kim Ali’yi sever ve onun velâyetini kabul ederse, Allah ona değer verir ve Kendine yakınlaştırır; kim de Ali’ye buğzeder ve ona düşman olursa, Allah ona gazaplanır ve onu rezil eder.” (El-İsnâ Aşeriyye, s.62).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100