Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmam Hasanü’l–Müctebâ (a.s.) babası Emirü’l–Mü–minin’den (a.s.) Resûlullah’ın (s.a.a.) kendisine şöyle buyurduğunu nakletmektedir: “Ensâr’dan sana ancak aslı Yahudî olan kimse buğzeder.” (Uyûn–u Ahbâr–ir Rızâ, c.2, s.60).
Abdullah b. Mes’ûd, Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle duyduğunu nakletmektedir: “Kim, Bana ve getirdiğim şeylere iman ettiğini zannettiği hâlde Ali’ye düşmanlık beslerse, yalancıdır ve mü’min değildir.” (Keşfü’l–Ğumme, c.1, s.397; Bihârü’l–Envâr, c.39, s.276; Keşfü’l–Yakîn, s.227).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ya Ali, Beni sevdiğini zannedip sana düşmanlık besleyen kimse yalancıdır; kim seni severse, Beni sevmiştir ve Beni seven de hiç şüphesiz Allah’ı sevmiştir; Allah da bir kimseyi severse, onu cennete götürür. Kim sana buğzederse, Bana buğzetmiştir; Bana buğzeden kimseye de Allah buğzeder; Allah da bir kimseye buğzederse, onu (cehennem) ateşine sokar.” (El–Mecrûhîn, c.2, s.310; Abekâtü’l–Envâr, c.1, s.401; Bihârü’l–Envâr, c.38, s.109). 
Senetli bir hadiste Hz. Ali’den (a.s.) Resûlullah’ın (s.a.a.) kendisine hitaben şöyle buyurduğu nakledilmektedir: “Ya Ali, bir kul Hz. Nûh’un, kendi kavminde kaldığı süre kadar Allah’a (Azze ve Celle) ibâdet etse, Uhud dağı büyüklüğünde altını olsa ve onu Allah yolunda infak etse, bin yıl yaya olarak hacca gidecek kadar uzun bir hayat yaşasa, sonra da Safâ ile Merve arasında mazlum olarak öldürülse ama seni sevmezse ya Ali, cennetin kokusunu bile almayacaktır ve ona asla giremeyecektir!” (Keşfü’l–Yakîn, s.226; El–Menâkıb, Harezmî, s.67; İhkâkü’l–Hak, c.7, s.177; Bişâretü’l–Mustafâ, s.64; İrşâdü’l–Kulûb, s.229).
İbn Abbâs’tan şöyle nakledilmiştir: “Adamın biri, Resûlullah’ı (s.a.a.), kendisini cennete götürecek bir ameli sorunca, Allah Resulü (s.a.a.) şöyle buyurdu: ‘Farz namazlarını kıl; Ramazan orucunu tut; cenabetten guslederek temizlen ve Ali’yi sev; sonra hangi kapıdan istersen cennete gir! Beni hak olarak peygamberliğe seçen (Allah’a) and olsun ki, eğer bin yıl namaz kılsan, bin yıl oruç tutsan, bin yıl hac yapsan, bin kere (Allah yolunda) savaşsan, bin köle azad etsen, Tevrât, İncil, Zebûr ve Furkân’ı (Kur’ân’ı) okusan, bütün peygamberlerle görüşsen ve her peygamberle birlikte bin yıl Allah’a ibâdet ve kullukta bulunsan, her peygamberle birlikte bin savaşa katılsan ve her peygamberle birlikte bin kere hac yapsan, sonra da ölsen ama kalbinde Ali ve evlatlarının sevgi ve muhabbeti bulunmazsa, Allah seni münafıklarla birlikte (cehennem) ateşine sokacaktır!” (İrşâdü’l–Kulûb, s.253). 
Câbir b. Abdullah–i Ensârî Resûlullah’ın (s.a.a.) Hz. Ali’ye (a.s.) hitaben şöyle buyurduğunu nakletmektedir: “Ya Ali, eğer ümmetim sana düşmanlık beslerse, hiç kuşkusuz Allah onları yüzüstü ateşe atacaktır!” (El–Fusûlü’l–Muhimme, c.3, s.274). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100