Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İbn Abbâs, Allah Resulü'nden (s.a.a) şöyle nakletmiştir: "Kim Ali'ye söverse, Bana sövmüştür; Bana söven de Allah'a sövmüştür; kim de Allah'a söverse, Allah onu cehennem ateşine sokar ve onun için büyük-kalıcı bir azap vardır." (İhkâkü'l-Hak, c.6, s.428; Bihârü'l-Envâr, c.40, s.77). 
İmam Hasanü'l-Müctebâ (a.s.) kendisinden rivâyet edilen bir hadiste Resûlullah'ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu nakletmektedir: "Kim Ali'ye söverse, hiç kuşkusuz Bana sövmüş olur, Bana söven, kesinlikle Allah'a sövmüş olur; Allah'a söveni ise Allah, ebedi olarak kalacağı cehennem ateşine sokacaktır ve onun için kalıcı bir azap vardır…" (El-İhticâc, c.1,s.420). 
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Kim, Ali'den ayrılırsa, Benden ayrılmıştır ve kim Benden ayrılırsa, Allah'tan (Azze ve Celle) ayrılmış olur." (El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.82; Câmiü'l-Ahbâr, s.15; Bihârü'l-Envâr, c.38, s.30; El-İsnâ Aşeriyye, s.61; Yenâbîü'l-Mevedde, s.56; Câmiü'l-Ehâdis, Suyûtî, c.7, s.289). 
Hz. Ali'den (a.s.) rivâyet edilen senetli bir hadiste, Resûlullah'ın (s.a.a.) kendisine hitaben şöyle buyurduğu nakledilmiştir: "Ya Ali, kim senden ayrılırsa, Benden ayrılmıştır ve kim Benden ayrılırsa, Allah'tan (Azze ve Celle) ayrılmıştır." (El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.82; Fezâilü'l-Hamse, c.2, s.228; Câmiü'l-Ehâdis, Suyûtî, c.7, s.289; İhkâkü'l-Hak, c.6, s.395; El-Mürâciât, s.174; El-Ğârât, c.1, s.521). 
İbn Abbâs diyor ki; Resûlullah (s.a.a.), Hz. Ali'ye (a.s.) hitaben şöyle buyurdu: "Kim, seni severse, Allah onun sonunu emân ve imanla hatmeder ve kim sana düşmanlık beslerse, Allah onu cahiliye ölümüyle öldürür." (İhkâkü'l-Hak, c.7, s.139).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Ya Ali, kim sana buğzettiği hâlde ölürse, cahiliye ölümüyle ölmüştür. Allah onun İslam'da amel ettiği şeyleri hesaba katmayacaktır (yaptığı iyi ameller ona bir fayda vermeyecektir)." (İhkâkü'l-Hak, c.17, s.14; Bihârü'l-Envâr, c.39, s.26).
Enes b. Mâlik diyor ki: "Peygamber (s.a.a.), Ali b. Ebî Tâlib'e bakarak şöyle buyurdu: Ya Ali, kim sana düşman olursa, Allah onu cahiliye ölümüyle öldürmüş olur ve Kıyâmet günü yaptığı (kötü) amellerden dolayı onu sorgulayacaktır." (El-Emâlî, Şeyh Müfîd, s.75).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100