Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Kim Ali'yi severse, kökü temiz olur ve kim ona düşmanlık beslerse, Kıyâmet gününde pişman olacaktır." (Câmiü'l-Ahbâr, s.17; El-İsnâ Aşeriyye, s.62).
 Ebû Basîr, İmam Muhammed Bâkır'dan (a.s.) şöyle duyduğunu nakletmiştir: "Ali'nin (a.s.) düşmanları, ebedi olarak, (cehennem) ateşinde kalacaklardır. Allah da şöyle buyurmaktadır: Onlar, ondan asla çıkmayacaklardır." (Ayyâşî Tefsiri, c.1, s.317; Nurü's-Sekaleyn Tefsiri, c.1, s.627).  
Behz b. Hekim, babasından, o da dedesinden, Resûlullah'ın (s.a.a.) Hz. Ali'ye şöyle buyurduğunu duyduğunu nakletmiştir: "Ya Ali, sana düşman olduğu hâlde ölen bir kimse, fark etmez ki Yahudi olarak ölmüş olsun veya Hıristiyan olarak." (Menâkıb-u Ali b. Ebî Tâlib, s.51; Keşfü'l-Yakîn, s.294; İrşâdü'l-Kulûb, s.236). 
İmam Ali Rızâ'nın (a.s.) babaları kanalıyla Resûlullah'tan (s.a.a.) şöyle rivâyet ettiği nakledilmiştir: "Ali Bendendir, Ben de Ali'denim; Allah, Ali'yle savaşanı öldürsün ve Ali'ye muhalefet edene, Allah lanet etsin. Ali, Benden sonra yaratıkların imamıdır. Kim Ali'den öne geçerse, Benden öne geçmiştir, kim ondan ayrılırsa, Benden ayrılmıştır; kim başkasını ona tercih ederse, Bana tercih etmiştir. Ben onunla barışık olanla barışığım ve onunla savaşana karşı savaş hâlindeyim, onu sevenin dostu ve ona düşman olanın düşmanıyım." (El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.525; Bihârü'l-Envâr, c.38, s.109).  
Resûlullah (s.a.a.), Hz. Ali'ye (a.s.) hitaben buyurdu ki: "Ya Ali, Allah seninle savaşanı öldürsün ve sana düşman olana düşman olsun." (El-Müsterşed, s.605; Keşfü'l-Yakîn, s.247).  
Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: "Kim, Ali'ye eziyet ederse, Bana eziyet etmiştir. Bana eziyet eden de Allah'a eziyet etmiştir." (İhkâkü'l-Hak, c.6, s.389; Müsned-i Ahmed b. Hanbel, c.4, s.534; Et-Terâif, s.75). 
Resûlullah'tan (s.a.a.) şöyle nakledilmiştir: "Kim, Ali'ye eziyet ederse, hiç şüphesiz Bana eziyet etmiştir." Bu sözü üç defa tekrarladı. (İhkâkü'l-Hak, c.6, s.388; Yenâbîü'l-Mevedde, s.232). 
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Ali'yi seven, hiç şüphesiz Beni sevmiştir. Ali'ye düşman olan, hiç şüphesiz Bana düşman olmuştur. Ali'ye eziyet eden, hiç kuşkusuz Bana eziyet etmiştir ve Bana eziyet eden ise şüphesiz Allah'a (Azze ve Celle) eziyet etmiştir." (Zehâirü'l-Ukbâ, s.65). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100