Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Senetli bir rivâyette şöyle nakledilmiştir: 
“Hz. Ali (a.s.) İbn Mülcem tarafından darbe aldıktan sonra, onun hakkında şöyle vasiyet etti: Ona yedirin, içirin ve esiriniz olduğu müddetçe ona iyi davranın. Eğer ben yaşarsam, kendim kanımın velisiyim; istersem affederim, istersem kısas yaparım. Eğer ölürsem ve siz onu (kanıma karşılık) öldürürseniz, ona musle yapmaktan (burnunu, kulağını vs. kesmekten) kaçının.” (İhkâkü’l-Hak, c.8, s.569). 
İmam Ali (a.s.), İmam Hasan’a (a.s.) şöyle buyurdu:
“Ey Hasan, katilimin gözlerini açık bırakın; benim yediğimden ona da yedirin ve benim içtiğimden ona da içirin! Eğer ben yaşarsam, kendi hakkıma daha evlayım (ne yapacağımı kendim bilirim) ve eğer ölürsem, ona sadece bir darbe vurun ve ona musle yapmayın (organlarını kesmeyin); zira ben Resûlullah’ın (s.a.a.), ‘Sakının eziyetten, işkenceden, öldüreceğiniz kuduz köpek bile olsa’ buyurduğunu duydum.” (El-Fusûlü’l-Mie, c.5, s.490; El-Fusûlü’l-Muhimme, s.136). 
Bir hadiste Hz. Ali’den (a.s.) şöyle nakledilmiştir:
“Vallahi Ali b. Ebî Tâlib, çocuğun annesinin göğsüne olan düşkünlüğünden daha çok düşkündür ölüme!” (Nehcü’l-Belâğa, Hutbe: 5; İhkâkü’l-Hak, c.8, s.321).
Esbağ b. Nübâte diyor ki:
“Emirü’l-Müminin’e (a.s.), ‘Resûlullah (s.a.a.) sakalını boyardı, siz neden boyamıyorsunuz?’ diye sorduğumda, ‘Ümmetin en bedbahtını (Resûlullah’ın (s.a.a.) bir hadisine işarettir ki; orada Hz. Ali’nin katilini, gelmiş geçmiş insanların en bedbahtı olarak tanıtmaktadır) bekliyorum ki sakalımı başımın kanıyla boyasın! Bu, Habib’im Resûlullah’tan (s.a.a.) bana verilen bir haberdir’ buyurdu.” (Bihârü’l-Envâr, c.41, s.164). 
Kundûzî’nin “Yenâbîü’l-Mevedde” kitabında şöyle nakledilmiştir:
“Hz. Ali’nin (a.s.) mübarek başına (İbn Mülcem’in) darbesi değdiğinde, şöyle seslendi: Kâbe’nin Rabb’ine and olsun ki kurtuldum!” (El-Fusûlü’l-Mie, c.5, s.485).
Emirü’l-Müminin’in (a.s.) İbn Mülcem melundan darbe aldığında İmam Hasan’a (a.s.) hitaben şöyle buyurduğu nakledilmiştir:
“Allah’a and olsun ki kurtuldum. (Yavrum,) baban bugünden sonra artık bir kötülük görmeyecektir!” (El-Müsterşed, s.367).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100