Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Cafer-i Sâdık (a.s.), babaları kanalıyla Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu nakletmiştir:
“Kim, vefatından sonra Ali’yi ziyaret ederse, cenneti hak etmiş olur.” (Vesâilü’ş-Şîa, c.10, s.296; Câmiü’l-Ahbâr, s.74 (az farkla); Tehzîbü’l-Ahkâm, c.6, s.21; Müstedrekü’l-Vesâil, c.10, s.212). 
İmam Cafer-i Sâdık (a.s.) şöyle buyurdu: 
“Hiç şüphesiz, Emirü’l-Müminin Ali’nin (a.s.) ziyaretçisi, dua ettiği zaman, göğün kapıları açılır. O hâlde, bu hayrı idrak etmekten (gaflet etme,) uyuma!” (Vesâilü’ş-Şîa, c.10, s.296; Câmiü’l-Ahbâr, s.74; Hasâisü’l-Eimme, s.40; Müstedrekü’l-Vesâil, c.12, s.212; Tehzîbü’l-Ahkâm, c.6, s.23). 
Ebû Şuayb-i Horasanî’den şöyle nakledilmiştir:
İmam Ebu’l-Hasan Ali Rızâ’ya (a.s) dedim ki: “Acaba Emirü’l-Müminin Ali’nin (a.s.) ziyareti mi daha faziletlidir, yoksa, Hz. Hüseyin’in (a.s.) ziyareti mi?” İmam (a.s.) cevabımda şöyle buyurdu: “Hz. Hüseyin kederler içinde şehit edildi; bundan dolayı kederli ve sıkıntılı bir kimse onun ziyaretine gelirse, Allah’a (Azze ve Celle) yakışan, onun sıkıntı ve kederini gidermektir. Emirü’l-Müminin’in (a.s.) ziyaretinin, Hz. Hüseyin’in (a.s) ziyaretine olan üstünlüğü, Hz. Emirü’l-Müminin’in, Hz. Hüseyin’e olan üstünlüğü gibidir.” (Vesâilü’ş-Şîa, c.10, s.297).
Hüseyin b. İsmâil-i Sımyerî, İmam Cafer-i Sâdık’tan (a.s.) şöyle nakletmiştir:
“Kim, Emirü’l-Müminin’i (a.s.) yaya olarak ziyaret ederse, Allah, onun için her adıma bir hac ve bir umre sevabı yazar; eğer ziyaret dönüşü de yaya olarak dönerse, Allah, onun için her adıma iki hac ve iki umre sevabı yazar!” (Vesâilü’ş-Şîa, c.10, s.296; Tehzîbü’l-Ahkâm, c.6, s.20; El-Vâfî, Feyz-i Kâşanî, c.14, s.1404; El-Ğârât, c.1, s.854). 
İmam Ali (Allah’ın salavatı onun üzerine olsun), Hicret’in 40. yılında Ramazan ayından dokuz gece kaldığı bir sırada, Cuma gecesi Kûfe’de şehit olarak dünyadan göçmüştür. O sırada İmam (a.s.) 63 yaşındaydı. Mübarek türbesi Necef’tedir. İmam’ın (a.s.) katili Abdurrahman b. Mülcem’dir. (Allah’ın, meleklerin ve bütün insanların laneti onun üzerine olsun). (Câmiü’l-Ahbâr, s.74; Tehzîbü’l-Ahkâm, c.6, s.19).
El-İrşâd ve diğer birçok tarih kitabında nakledildiği üzere, Hz. Emirü’l-Müminin Ali (a.s.), Hicretin 40. yılında Ramazan ayının 21. gecesi, bir Cuma gecesinde İbn Mülcem’in (lanetullah-i aleyh) 19. gecede Kûfe mescidinde vurduğu kılıç darbesinin etkisiyle şehit olmuşlardır. İmâm (a.s), şehâdet sırasında 63 yaşındaydı. (Ravzatü’l-Vâizîn, c.1, s.132; El-İrşâd, s.12). 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100