Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Ebu Hatice Salim b. Mukram, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“İnsanlar üç gruba ayrılır: Âlimler, öğrenciler, sel sularının üzerine biriken çer çöpler...”
Ebu Hamza es-Sumalî şöyle rivayet eder: 
“Ebu Abdullah (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) bana dedi ki: Ya âlim ol, ya öğrenci ol ya da ilim ehlini seven ol. Sakın dördüncü olma. Yoksa âlim ve öğrenci düşmanı olmandan dolayı helak olursun.”
el-Kaddah, Ebu Abdullah’ın (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle buyurduğunu rivayet eder:
“Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) buyurdu ki: Bir kimse, ilim öğrenmek amacıyla bir yolu izlerse Allah, onu cennete giden bir yola yöneltir. Melekler, hoşnutluklarının bir göstergesi olarak kanatlarını onun için yayarlar. Denizdeki balığa kadar göklerde ve yerde bulunan bütün canlılar, ilim öğrencisi için bağışlanma dilerler. Âlimin âbidden üstünlüğü, ayın on dördünde geceleyin ayın diğer yıldızlardan daha üstün olmasına benzer. Âlimler, peygamberlerin vârisleridirler. Çünkü peygamberler, miras olarak dinar veya dirhem bırakmazlar; ancak ilim bırakırlar. Kim onlardan ilim alırsa büyük bir pay elde etmiş olur.”
Muhammed b. Müslim, Ebu Ca’fer’in (Muhammed Bakır aleyhisselâm) şöyle dediğini rivayet eder:
“İçinizden ilim öğreten kimse, ilim öğrenen kadar sevap alır. Ayrıca fazladan da ödüllendirilir. O halde ilim sahiplerinden ilim öğrenin ve âlimlerin size öğrettiği gibi öğrendiklerinizi kardeşlerinize öğretin.”
Ebu Bâsir şöyle rivayet eder:
“Ebu Abdullah’ın (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle dediğini duydum: Birine bir hayrı öğreten kimse, o hayırla amel eden kimse kadar sevap alır.” Dedim ki: “Eğer öğrettiği kişi de bir başkasına öğretirse ilk kişiye öğreten, bundan da sevap alır mı?”
Buyurdu ki: “Bu hayrı bütün insanlara öğretse yine de ilk öğreten kişi ecir alır.” 
Dedim ki: “Ölse de mi?” 
Buyurdu ki: “Ölse de.”
Ebu Ubeyde el-Hazzai, Ebu Ca’fer’den (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) şöyle rivayet etmiştir:
“Kim hidayet kapısını birine öğretirse, onun için bununla amel edenin aldığı sevap kadar sevap vardır; bununla beraber amel edenlerin sevaplarından bir şey de eksilmez. Kim de sapıklık kapısını birine öğretirse, onun için bu sapıklıkla amel eden kimselerin aldıkları vebal kadar vebal vardır ve bu onların veballerinden bir şey de eksiltmez.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100