Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Ahmed b. Muhammed el-Berkî, ashabının bazısından merfu olarak Emir’ül-Mü’minin Ali b. Ebu Tâlib’in (aleyhisselâm) şöyle dediğini rivayet etmişlerdir:
“Eğlenceye düşkünlük ve aldatıcılık, âlimin kalbinde yer edinemezler.”
Muhammed b. Sinan, merfu olarak İmam’dan rivayet etmiştir ki:
“Meryem oğlu İsa (a.s.) şöyle demiştir: ‘Ey Havariler topluluğu! Sizden bir isteğim var.’
Dediler ki: ‘İsteğin yerine getirilecektir, ey Ruhullah.’
İsa (aleyhisselâm) yerinden kalktı ve onların ayaklarını yıkadı.
Dediler ki: ‘Bunu bizim yapmamız daha yerinde olurdu ey Ruhullah!’
İsa (aleyhisselâm) şöyle dedi: ‘İnsanlar içinde hizmet etmeye en çok hakkı olanlar âlimlerdir. Bu şekilde tevazu gösterdim ki, siz de benden sonra insanlar arasında bu şekilde tevazu gösteresiniz. Hikmet binası tevazu ile kurulur, kibirle değil. Nitekim ekinler de düz arazilerde yeşerirler, sarp dağlarda değil.’”
Muaviye b. Vehb, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) rivayet eder ki:
Emir’ül-Mü’minin Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm) şöyle derdi:
“Ey ilim öğrenen kişi! Âlimin, üç alâmeti vardır: Bilgi, ağırbaşlılık ve ulu orta konuşmamak. Âlimlik taslayan kimsenin de üç alâmeti vardır: Kendisinden yukarı olanlarla günahla kavga eder. Kendisinden aşağı olanlara galip gelip zulmeder. Zalimlere destek verir.”
Süleyman b. Cafer el-Caferî, kendisine anlatan birinden, o da Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet eder:
Emir’ül-Mü’minin Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm) şöyle derdi:
“Âlimin senin üzerindeki hakları arasında ona fazla soru sormaman, elbisesinden tutup çekiştirmemen, bir meclise girdiğinde onun yanında başkaları da varsa önce herkese selâm verip ardından özel olarak ona selâm vermen yer alır. Onun karşısında otur, arkasında oturma. Onunla konuşurken kaş göz işareti yapma. Ellerinle işaret etme. Sık sık, ‘Falan adam, falanca kişi senin görüşünden farklı şeyler söylüyor’ diyerek canını sıkma. Birlikteliğinizin uzun sürmesinden bıkma. Çünkü âlim insan, hurma ağacına benzer. Dibinde beklersin, ta ondan bir şey üzerine düşünceye kadar. Âlimin alacağı sevap, gündüz oruçlu, gece namazlı, Allah yolunda cihad eden gazinin alacağı sevaptan daha büyüktür.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100