Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Süleyman b.Halid, Ebu Abdullah’dan (aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“Mü’minlerden hiç kimsenin ölümü, bir fakihin ölümü kadar İblis’i sevindirmez.”
İbn Ebu Umeyr, ashabının bazısından onlar da Ebu Abdullah’dan (Cafer Sadık aleyhisselâm) şöyle rivayet etmişlerdir:
“Fakih bir mü’min öldüğü zaman, İslâm’da artık kapatılamayacak bir gedik açılır.”
Ali b. Ebu Hamza şöyle rivayet eder:
Ebu’l-Hasan Musa b. Ca’fer’in (aleyhisselâm) şöyle dediğini duydum: “Mü’min öldüğü zaman melekler, yeryüzünün üzerinde Allah’a ibadet edilen mıntıkası ve amellerinin yükseldiği göğün kapıları onun için ağlarlar. İslâm’da hiçbir şeyle kapatılamayacak bir gedik açılır. Çünkü fakih mü’minler, çevresindeki surların bir kenti korudukları gibi İslâm’ın kaleleridirler.”
Süleyman b. Halid, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“Mü’minlerin içinden hiç kimsenin ölümü bir fakihin ölümü kadar İblis’i sevindirmez.”
Davud b. Ferkad, Ebu Abdullah’ın (Cafer Sadık aleyhisselâm) şöyle dediğini rivayet eder:
“Babam şöyle derdi: Allah Azze ve Celle, ilmi yeryüzüne indirdikten sonra onu tekrar yukarı çekmez. Ancak âlim ölürse ilmi de ortadan kalkar. Onun yerini kaba saba insanlar alır ve bunlar da hem kendilerini hem de başkalarını saptırırlar. Temeli olmayan bir şeyde hayır olmaz.”
Cabir, Ebu Ca’fer’den (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“Ali b. Hüseyin (Zeynü’l-Âbidin aleyhisselâm) şöyle derdi: ‘Bizim, yeryüzüne gelip onu uçlarından eksilttiğimizi görmediler mi?’ (Ra’d, 41) ayetinden biz Ehl-i Beyt’in erken ölümlerine veya öldürülmelerine ilişkin bir mesaj algılıyorum ve bundan şevk duyuyorum, benim nefsime bir bağış gibi geliyor. Ki bu ayetten kasıt âlimlerin ortadan kalkmalarıdır.”
Muhammed b. İsa, Yunus’tan, o da merfu olarak rivayet eder ki:
Lokman (aleyhisselâm), oğluna şöyle dedi: “Ey Oğulcuğum! Arkadaşlarını basiret gözünle seç. Eğer bir topluluğun Allah’ı andıklarını görürsen, onlarla birlikte otur. Eğer âlimsen ilmin sana yararlı olur, şayet cahilsen onlar sana ilim öğretirler. Umulur ki Allah, onları rahmetinin gölgesine alır ve seni de onlarla birlikte rahmetinin kapsamına sokar.
Şayet Allah’ı anmayan bir topluluk görürsen, onlarla birlikte oturma. Eğer âlimsen onlarla birlikte oturmandan dolayı ilmin sana fayda vermez. Şayet cahilsen cehaletini artırırlar. Bakarsın Allah azabıyla onları gölgeler de bu azap, seni de kap­samına alır.” (Usûl-i Kâfî’den)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100