Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Cabir, Ebu Ca’fer’den (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) rivayet eder:
“İlmin zekâtı, onu, Allah’ın kullarına öğretmendir.”
Yunus b. Abdurrahman, kendisine anlatan birinden, o Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“Bir gün Meryem oğlu İsa (aleyhisselâm) yerinden kalktı ve İsrailoğullarına hitab etti. Dedi ki: Ey İsrailoğulları! Hikmeti cahillerle konuşmayın, ona haksızlık etmiş olursunuz. Hikmet ehline de konuşmazlık etmeyin, onlara haksızlık etmiş olursunuz.”
Mufaddal b. Yezid şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle buyurdu:
“İnsanların helak olmasına neden olan iki özellikten seni men ederim: Allah’a bâtıl üzere kulluk sunmanı. Bilgin olmadığı halde insanlara fetva vermeni.”
Abdurrahman b. Haccac şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselâm) bana şöyle dedi: “Şu iki özellikten uzak dur; çünkü helak olup gidenler bundan helak oldular: İnsanlara kişisel görüşüne dayanarak fetva vermekten ve bilgisizce kulluk sunmaktan uzak dur.”
Ebu Ubeyde el–Hazzai, Ebu Ca’fer’den (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“Kim bilgisiz ve kılavuzsuz olarak insanlara fetva verirse, rahmet melekleri ve azap melekleri ona lanet ederler, fetvasına uyan kimselerin günahları da ona yazılır.”
Ziyad b. Ebu Reca, Ebu Ca’fer’den (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“Bir şey biliyorsanız söyleyin, bilmiyorsanız, ‘Allah daha iyi bilir’ deyin. Çünkü adam var, Kur’ân’ın bir ayetini bütününden koparmak için çekiştirip durur; böylece göklerle yer arasındaki mesafeden daha uzak bir mesafede burnu üstü sürünür.”
Muhammed b. Müslim, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“Bir âlim, kendisine bir soru yöneltildiğinde bunun cevabını bilmiyorsa, ‘Allah daha iyi bilir’ diyebilir. Âlimden başkası bunu söyleyemez.”
Muhammed b. Müslim, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“Sizden birine bilmediği bir şey sorulduğu zaman, ‘Bilmiyorum’ desin, ‘Allah daha iyi bilir’ demesin. Böyle söylediği zaman arkadaşının içine bir kuşku düşürmüş olur. Sorulan kimse, ‘Bilmiyorum’ dediği zaman, soran kişi onu suçlayamaz.”
Zurare b. A’yen şöyle rivayet eder:
Ebu Ca’fer’ (Muhammed Bâkır aleyhisselâm), “Allah’ın, kullar üzerindeki hakkı nedir?” diye sordum.
Buyurdu ki: “Bildiklerini söylemeleri, bilmedikleri hakkında da susmalarıdır.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100