Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İsmail b. Cabir, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“İlim amelden ayrılmaz; bilen amel eder, amel eden bilir. İlim amele seslenir; eğer cevap verirse kalır, aksi takdirde oradan göçer.”
Abdullah b. Kasım el-Ca’ferî, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“Bir âlim, ilmiyle amel etmiyorsa; öğütleri kalplerin üzerinden kayar gider, tıpkı yağmurun sert kayaların üzerinden kayıp gitmesi gibi.”
Ali b. Haşim b. el-Berid, babasından şöyle rivayet eder:
Bir adam, Ali b. Hüseyin’in (Zeynü’l-Âbidin aleyhisselâm) yanına geldi ve ona bazı konularla ilgili birtakım sorular sordu. İmam da bu soruların cevaplarım verdi. Sonra bir daha geri döndü ve yeniden bazı sorular sormak istedi. Ali b. Hüseyin (aleyhisselâm) buyurdu ki: “Bildiklerinizle amel etmedikçe bilmediklerinizi sormayın; çünkü amel edilmeyen ilim sahibinin küfrünü ve Allah’tan uzaklığını artırmaktan başka bir işe yaramaz.”
Mufaddal b. Ömer, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“Kurtuluşa eren kişi nasıl tanınır?” sorusuna İmam (a.s.) şöyle cevap verdi: “Eğer bir kişinin yaptıkları dediklerine uyuyorsa, o kişinin kurtuluşa erdiğine şahitlik et veya kurtuluşa eren kimse olduğunu yay.
Bir kimsenin yaptıkları dediklerine uymuyorsa, o kimse, bilginin deposu, mahzeni gibidir. Dini sarsaktır.”
Ahmed b. Muhammed b. Halid, babasından, merfu olarak şöyle rivayet eder:
Emirü’l-Mü’minîn Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm) bir gün minberde hitap ederken şunları söyledi: “Ey insanlar! Eğer biliyorsanız bildiklerinizle amel edin ki, doğru yolu bulasınız; çünkü bildiği halde bildiklerine göre değil, başka bir şeye göre amel eden kimse, cehaletinden sıyrılamayan şaşkın cahil gibidir. Hatta böyle bir kimsenin aleyhindeki kanıt, şaşkın cahilin aleyhindeki kanıttan daha büyüktür. İlminden sıyrılan bu âlimin çekeceği hasret, şaşkın cahilin cehaletinden dolayı çekeceği hasretten daha devamlı olacaktır. Her ikisi de şaşkın ve gafildir. Tereddüt etmeyin, yoksa kuşkuya düşersiniz. Kuşkuya düşmeyin; aksi takdirde küfre saparsınız. Nefsinize, bahanelere sığınarak ruhsatlar vermeyin; aksi takdirde gevşersiniz. Hakta gevşeklik göstermeyin; yoksa hüsrana uğrarsınız. Dinde derin kavrayış sahibi olmak, hakkın bir göstergesidir. Dinde derin kavrayış sahibi olursanız aldanmazsınız. Nefsine en çok öğüt veren kimse, içinizde en çok Rabbine itaat eden kimsedir. Kendini en çok kandıran kimse de içinizde Rabbine en çok isyan eden kimsedir. Allah’a itaat eden, güvencede olur, müjdelenir; Allah’a isyan eden, hüsrana uğrar, pişman olur.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100