Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Muhammed b. Abdurrahman b. Ebu Leyla, babasından şöyle rivayet eder:
Ebu Ca’fer’in (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) şöyle dediğini duydum:
“İlmi dinlediğiniz zaman, derhal gereğince hareket etmeye bakın ve kalplerinizin kapasitesini artırın; çünkü bir adamın kalbinin kapasitesinden fazla ilim birikirse şeytan ona musallat olur. Şeytan size düşmanlık ederse, ona bildiklerinizle karşılık verin. Çünkü şeytanın tuzağı zayıftır.” Bunun üzerine dedim ki: “Bilmemiz gereken nedir?” Buyurdu ki: “Allah Azze ve Celle’nin gözlemlediğiniz kudretiyle ona karşılık verin.”
Suleym b. Kays şöyle rivayet eder:
Emirü’l-Mü’minin Ali b. Ebu Tâlib’den (aleyhisselâm) şöyle duydum:
“Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) buyurdu: “İki muhteris doymaz: Dünyayı isteyen. İlmi talep eden. Kim dünyadan Allah’ın helâl ettiği şeylerle yetinirse selâmette olur. Kim dünyadan helâl olanların dışındaki şeyleri alırsa helak olur; ancak tevbe etmesi veya yaptıklarından vazgeçmesi başka. Kim ilmi ehlinden öğrenir ve gereğince amel ederse kurtulur. Kim de dünyalık elde etmek için ilim öğrenirse sadece onu elde etmekle kalır.”
Ebu Hatice, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“Kim bizim hadislerimizi dünya çıkarı için öğrenmek isterse, onun ahirette hiçbir payı olmaz. Kim de bizim hadislerimizi ahiret hayrı için öğrenmek isterse Allah, ona hem dünyada, hem de ahirette hayır verir.”
Hafs b. Ğiyas, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“Kim dünya çıkarı için hadis öğrenmek isterse, onun ahirette hayırdan yana bir payı olmaz.”
Hafs b. Giyas, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“Dünyayı seven bir âlim gördüğünüz zaman, dininiz açısından onu kusurlu görün; çünkü bir şeyi seven, onu kucaklar, korur. Allah, Davud’a (aleyhisselâm) şöyle vahyetti: Benimle arana dünya tarafından baştan çıkarılmış bir âlim koyma. Aksi takdirde bu adam seni, Beni sevme yolundan alıkoyar. Çünkü dünyayı seven âlimler, Beni arzulayan kullarımın yollarını kesenlerdir. Onlara vereceğim en küçük ceza, Bana yakarmalarında kalplerinde duydukları hazzı kazıyıp yok etmemdir.”
es-Sekunî, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
“Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) buyurdu ki: ‘Fakihler, dünyaya girmedikleri sürece resullerin güvenilir adamlarıdırlar.’ Orada hazır bulunanlar dediler ki: ‘Ya Resûlallah! Dünyaya girmeleri ne demektir?’
‘Sultanlara tâbi olmaktır. Eğer sultanlara uyarlarsa, onları dininiz açısından sakıncalı kimseler olarak belleyin’ buyurdu.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100